Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Dluhový strašák obchází Ústí. Lidé odcházejí jinam a oddlužení potrvá 10 let

10. 09. 2020

Ústí n. L. – Hluboko do kapsy má krajská metropole Ústí nad Labem. Dědictví minulosti při nehospodárném zacházením s finančními prostředky promlouvá i do dnešních dní a omezuje investice. Podle názoru primátorky Věry Nechybové si občané počkají minimálně deset let, než se město zmátoří. Dluh činí skoro 1,5 miliardy korun.

Nehospodárný provoz města započal za pravicových vlád, konkrétně když byla u kormidla ODS. Sázka o čerpání dotací na velké stavební projekty tehdejšímu vedení magistrátu nevyšla a město se tím dostávalo do dluhové spirály. Chybí peníze na projekty, které by město zvelebily a došlo ke zvelebení kvalita života Ústečanů. Stále není dořešen spor o stavbu Mariánského mostu, který udělal pořádnou díru v městském rozpočtu.

Není divu, že lidé město opouštějí. Za posledních deset je úbytek obyvatel bezmála tři tisíce, jak uvádí ročenka Českého statistického úřadu. To se samozřejmě negativně promítne na rozpočtovém určení daní a město vybere méně. Spojení a pracovní možnosti lákají stále více osob do Prahy, nicméně druhý směr migrace vede do Saska, kde je nedostatek řemeslníků a pracovníků v pohostinství. Především půlmiliónové Drážďany s dobrým dálničním spojením a lepším výdělkem jsou nejčastějším cílem obyvatel Ústí. .

Co politik, to jiný recept na úspěch

Politická reprezentace se snaží deklarovat, že bude lépe. Jenže je změna pomalá, trend se nedaří zvrátit. Ročně tak město musí sáhnout do své kasy pro sto miliónů. Tolik je splátka dluhu, který vznikl v minulosti. Radim Bzura před časem navrhoval šetření v efektivním výkonu státní správy, na otevřených aukcích, investicích do úspor, restrukturalizaci městských firem.  „Poslední splátky dluhu zaplatíme v roce 2030. Nechceme proto Ústí dál zadlužovat, a proto vše financujeme jen z městského rozpočtu. Až město dluh splatí, pak teprve bude možné víc investovat a použít peníze ke zlepšení vzhledu města,“ prohlásila primátorka Ústí Věra Nechybová.

Dluh nedluh, v červnu si město chtělo požádat o půjčku. Část koaličních radní uvažovala o miliardovém úvěru. Hnutí Vaše Ústí přišlo s rychlým prohlášením, že takovou aktivitu rozhodně nepodpoří. Ústy Ivety Tomkové zaznělo, že je možné po odhadu podpořit rekonstrukci ústecké zoo, ale další zadlužování města není možné.

Autor: