Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Dětské domovy v Ústeckém kraji hlásí plno

15. 11. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

Ústecký kraj zřizuje 17 dětských domovů. Zpravidla jsou v nich děti od tří let. „Zhruba polovina je pak schopna přijmout ve výjimečných případech dítě mladší, například od dvou let, pokud je součástí sourozenecké skupiny nebo na základě zhoršené životní situace v rodině a podobně. Dva dětské domovy mají už zkušenost s přijetím ročního dítěte. Věk se také odvíjí od možností umístění dětí v místních mateřských školách,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Domovy fungují na základě rodinných skupin. „Jsou heterogenní a většinou bývají věkově různorodé, tzn. zpravidla od tří let až po nejstarší včetně zletilých na dobrovolném pobytu, tzn. starších osmnácti let, kteří se připravují na budoucí povolání,“ řekla mluvčí.

Nejednotný je systém stravování, ten stanovuje ředitel dětského domova. Nejčastěji se podle Fraňkové kombinuje stravování ve školní jídelně a vaření na skupinách. Na skupině si vaří například dvakrát v týdnu teplou večeři a v neděli si vaří celý den, jinde si vaří dvakrát za měsíc celý víkend. Potraviny nakupují vychovatelé s dětmi nebo je získávají z kuchyně. Dětské domovy ke kombinovanému stravování vede podle Fraňkové to, že chtějí děti připravit pro budoucí život po opuštění zařízení, společným plánováním stravy a následným nákupem potravin je vedou k finanční gramotnosti. Zároveň se děti učí přípravě pokrmů a stolování, zapojují se do mytí nádobí.

Ústecký kraj spustil loni kampaň pro nábor nových pěstounů. Jejich počet je ale podle Fraňkové stále nedostatečný.

Autor: redakce