Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Děti uprchlíků se přes prázdniny mohou učit základy češtiny. Knihovna pro ně připravila kurzy

24. 07. 2022

zdroj fota: oficiální web Severočeské vědecké knihovny

Ústecký kraj –  Solidaritu s válkou na Ukrajině projevuje mimo jiné i Severočeská vědecká knihovna, která se od počátku lidem, kteří do našeho regionu přichází z válkou zasažené Ukrajiny, snaží pomáhat. V období letních prázdnin se knihovna rozhodla svou pomoc zaměřit především na děti uprchlíků, pro něž připravila několik cyklů zážitkových adaptačních a jazykových kurzů.

Podle ředitelky knihovny je zájem o kurzy obrovský. „Kapacitu všech kurzů se nám podařilo naplnit během dvou dnů, dokonce máme asi dvě desítky zájemců, na které již v kurzech nezbylo místo, takže je prozatím máme evidované jako náhradníky,“ říká Jana Linhartová s tím, že na koordinaci a realizaci kurzů se podílejí jak knihovníci, tak i tým externích lektorů a vedoucích, které knihovna za tímto účelem najala .Kurzy odstartovaly v pondělí 11. července a až do pátku 26. srpna budou probíhat každý všední den od 8:30 do 12:30 hodin.

Děti se na kurzech zábavnou a hravou formou učí základy češtiny a seznamují se s knihovnou a se službami, které zde mohou využívat. Kromě učeben a kluboven, kde kurzy primárně probíhají, tak účastníci mají možnost navštívit i jednotlivá oddělení knihovny včetně polytechnické dílny s 3D tiskárnami.

Knihovna v rámci kurzů se snaží dětem přiblížit také město a region, a proto zahrnuli do programu i nejrůznější exkurze a výlety. „V minulém týdnu jsme se vypravili do areálu na Větruši, tento týden nás čeká návštěva Muzea města Ústí nad Labem a jezera Milada. Plánujeme i exkurze do sídel jednotlivých složek integrovaného záchranného systému,“ popisuje nabitý program Linhartová.

Nezapomíná se ani na podporu ostatních uprchlíků, pro které vzniklo malé komunitní centrum, jež je možné využívat každý všední den od 8:00 do 15:30 hodin. Do konce letních prázdnin knihovna v tomto prostoru plánuje pro uprchlickou komunitu uspořádat několik tematických kulturních akcí.

Autor: redakce