Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Demolice domů v problémové oblasti. Co vznikne místo nich? Bydlení to asi nebude

09. 06. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Dva bytové domy v Matiční ulici půjdou k zemi – převzala si je stavební firma od města Ústí nad Labem. Demolice by měla proběhnout do deseti dnů. O tom, co je nahradí ještě není rozhodnuto. Bydlení to ale zřejmě nebude. V lokalitě se nachází i třetí činžovní dům, který vlastní České přístavy, o jeho demolici se jedná.  

„S Českými přístavy plánuji v nejbližší době schůzku. Tímto krokem jim chceme ukázat, že to myslíme vážně,“ uvedl náměstek primátora Pavel Tošovský s tím, že demolice vyjde město zhruba na tři miliony korun. Domy jsou prý opuštěné a neobydlené, ve stavebně a technicky neobydleném stavu.

O tom, co byty nahradí se jedná, mohl by vzniknout park nebo jiný volnočasový prostor. Podmínkou starostky Neštěmic Yvety Tomkové je totiž to, aby na místě už nevzniklo bydlení, prostor by podle ní měl sloužit k rozvoji lokality.

Historie objektu je propletená i kritikou EU směrem k ČR. Dle ČTK v roce 1994 byli do činžovních domů v Matiční sestěhováni z okolních panelových domů problémoví obyvatelé, většinou Romové, jako neplatiči nájemného. „Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. O stavbě rozhodla neštěmická radnice, o rok později nechala postavit v Matiční plot, který odděloval obecní domy pro neplatiče od starousedlíků. Proti stavbě se okamžitě vzedmula vlna protestů ze strany romských organizací, ochránců lidských práv, Českou republiku kritizovala i Evropská unie,“ rekapituluje server ČTK.

Demolici provede firma pomocí hydraulických demoličních nůžek kvůli železobetonovým konstrukcím. Dodavatel zajistí také likvidaci a uložení veškerých odpadů, které v důsledku bourání vzniknou.

Autor: redakce