Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Děčín prožívá „bolestnou“ transformaci. „Ambicí je vychovat hráče pro áčko,“ řekl Jakub Houška

23. 09. 2021

zdroj fota: Facebook Jakuba Houšky

Děčín – Málokdo toho odehrál v dresu Válečníků z Děčína tolik jako Jakub Houška. I po konci své nabité sportovní kariéry nepověsil basketbalové boty na hřebík a dál pomáhá prvoligovému Chomutovu vzkřísit tamní slávu mužského basketbalu. V rozhovoru pro Naseustecko.cz se bývalý reprezentant rozpovídal o trénování mládeže a šancích BK Děčín v letošní sezoně nejvyšší soutěže.

„Ambice je momentálně jedna velká, a to je vychovávat mladé hráče pro áčko, pokusit se zapojit co nejvíce těchto hráčů do tréninkové procesu a postavit to na odchovancích,“ prohlásil Jakub Houška.

Jak se těšíte na sezonu po trenérské stránce a jak po stránce hráčské?

Těším se moc a věřím, že už nám tuto sezónu nic nepřekazí. Byly to dva náročné roky hlavně na psychiku, a tak věřím, že už bude vše dobré. Naší mládeži se momentálně daří a věřím, že ještě můžeme stoupat. Co se týče mého hraní, tak je super potkat se opět s kluky, s kterými jsem prožil krásné roky v Děčíně, a ještě se zahrát takto kvalitní soutěž, jakou letos bezesporu 1. liga bude.

Budete stále asistent u děčínského áčka, trenér mladých nadějných kluků a zároveň hráč Chomutova?

Ne, asistent u chlapů již nejsem delší dobu, ale u mladíků pokračuji nadále, hodně mě to naplňuje. Hráč Chomutova jsem, jak jsem psal, je to příjemné zpestření a moc se tam vždy těším.

Co z toho je pro Tebe největší potěšení?

Vím, že tu svou hlavní kariéru mám za sebou. Baví mě, že ještě hrát na takové úrovni a že jsem tam dokonce ještě platný, to je bonus. Ale musím se přiznat, že to hlavní je pro mě trénování mládeže, předávání toho všeho, co jsem získal a tím nemyslím jen basketbalově, ale snažím se dětem předávat i něco ze sebe samotného.

Jaké ambice má děčínské áčko?

ČTĚTE TAKÉ
Jak naplnit potenciál Děčína? „Chce to postavit novou halu,“ řekl nový šéftrenér SCM Antonín Pištěcký

Ambice je momentálně jedna velká, a to je vychovávat mladé hráče pro áčko, pokusit se zapojit co nejvíce těchto hráčů do tréninkové procesu a postavit to na odchovancích. Momentálně je tento tým na nějaké cestě, která není krátká a není na ní na růžích ustláno, ale já věřím, že ta cesta je správná.

Co byste považoval za nějaký definovatelný cíl?

Je jednoduché přivézt cizince, ale vychovat svého a chodit mu fandit, to je teprve kumšt. Moc se na tohle těším, až si sednu na tribunu a řeknu si, tak tenhle kluk nám prošel pod rukama a teď mu chodíme fandit. Někteří mají našlápnuto, tak věřím, že se toho dočkáme!

Je nějaká možnost, že v případě nouze zaskočíte a pomůžete týmu v nejvyšší soutěži?

Už ne! Už na to nemám. Jeden zápas bych zvládl, ale hrát pravidelně určitě ne. Je to opravdu náročné, tempo neskutečné a já jsem sportovně starý! Jinak se cítím jako mladý kluk (smích).

Na jaké zápasy se v Kooperativě se těšíte nejvíc?

Těším se na všechny, ale především se těším, že opět začnou chodit diváci a klukům pomohou! Je potřeba se semknout, vidět vše trochu ze široka, a nejen dle výsledků. Ta změna je obrovská a potřebuje to čas. Je to vidět v každém sportu.

Kdo patřit mezi černé koně soutěže?

Loni to byl Kolín, letos bude muset pozici obhajovat, takže to už bude mít horší. Nevím, uvidíme, rád bych řekl, že to nakonec budeme my, protože se s námi letos moc nepočítá, ale potřebujeme se dát trochu dohromady, a to i zdravotně. To, co se tu teď děje, to jsem já osobně nezažil a že jsem těch nemocí a zranění ve své kariéře zažil opravdu hodně.

Sledujete po očku sousední Ústí?

ČTĚTE TAKÉ
Děčín se poměří s rakouským Fleyers Wels, Ústí zavítá na palubovku Slávie

Sleduji, ale asi podobně, jako ostatní kluby. Spoustu lidí z Děčína jezdí fandit i do Ústí, ta rivalita tam je, ale popravdě byla větší, když jsem hrál. Měli jsme nastaveno, že s Ústím se neprohrává a podle toho to vypadalo!

Titul asi znovu obhájí Nymburk, není to už trochu nuda?

Neřekl bych, že je to nuda, spíše je to velká výzva, a tak by to všichni měli brát. Každý se jim chce vyrovnat a není to jen o penězích, i když jsou velice důležité a bez nich by Nymburk nebyl tam kde je.

Co národní liga s Chomutovem, jak se těšíte na své spoluhráče a budete v soutěži konkurenceschopní?

Těším se moc, ale hned první zápas nám ukázal, že to nebude vůbec jednoduché. Každý nám říká Děčín „B“, ale já si prostě jen vzal pár kamarádů, na které se mohu celý život spolehnout a jsem vedle nich rád a oni to mají podobně. Je to zábava, ale teď už i dřina. Neplánuji a ni nechci hrát třicet minut na zápas, chci pomoci a předat ještě něco těm mladším a připravit je na to, že tam třeba za rok vůbec nemusíme být. My jsme cíl splnili, měl jsem přání dostat chlapský basketbal v Chomutově zpět nahoru, a to se během krátké doby povedlo.

Jste trenér mládežnického celku, jak moc jsi rád, že se děti mohly vrátit na palubovky?

Je to úžasné a našel jsem si v tom stejné emoce, jako když jsem hrál. Děti musí sportovat, hýbat se, tvořit si zážitky a užívat si života. Zavřít je doma je nesmysl a věřím, že se to již nestane.

Co byste chtěl s týmem dokázat a jak jsou důležité výsledky v této věkové kategorii?

ČTĚTE TAKÉ
One man show Pomikálka. Rakouským Flyers nasázel přes třicet bodů

Jsem hlavní trenér u U14 a U11, kde bych chtěl být samozřejmě úspěšný a dosáhnout daleko, protože jsem tak nastavený, ale zrovna u prcků z U11 je důležité, aby je to hlavně bavilo, chtěli trénovat, užívali si party a co bude na konci, to se uvidí. U starších kluků je to složitější. Tuto kategorii hrajeme s mladšími, takže uvidíme, kde je jejich současný výkonnostní strop. Rád bych, aby se naše „patnáctky“ dostali do extraligy, jsou to moji bobánci, tak uvidíme!

Autor: Jiří Šlaj