Dnes

  • Čtvrtek 26. května 2022
  • Svátek má Filip

Debata ze Severky o vyloučených lokalitách: Ministryně se jezdí vyspat do ghetta, ale nic se neděje!

17. 09. 2020

Deník připravil na úterý 15. září speciální předvolební debatu. Diskutovalo se o sociálně vyloučených lokalitách. Diskuze se zúčastnili zástupci devíti stran a hnutí, kteří prezentovali své návrhy, jak s neutěšenou situací konečně „pohnout“.  Všichni zúčastnění považují situaci za politováníhodnou. O všem podle nich rozhodují pražští politici, kterým je to „úplně jedno“, myslí si například Zdeněk Kettner (SPD).

Debata probíhala v mostecké restauraci Severka, kterou všichni dobře známe z televizního seriálu Most! Deník tam přivezl svým autobusem devět politiků ze stran, které usilují o křesla v krajském zastupitelstvu. Celá debata běžela online a jejím stěžejním tématem byla problematika sociálně vyloučených lokalit. Akce se účastnili Jiří Kulhánek (ODS), Karel Karika (Piráti), Radim Laibl (ANO), Radek Černý (KSČM), Zdeněk Kettner (SPD), Jaroslav Krákora (ČSSD), Jiří Řehák (Spojenci pro kraj), Martin Klika (Lepší Sever) a Yveta Tomková (STAN). Programem provázel šéfredaktor severočeských regionálních Deníků Vladimír Mayer.

Jednička na kandidátce ANO Jan Schiller se musel z debaty omluvit z důvodu důležitého hlasování v Poslanecké sněmovně. Lídr Starostů a nezávislých Filip Ušák byl zase nahrazen odbornicí na sociální oblast Yvetu Tomkovou. Podle Jiřího Kulhánka (ODS) vyjádřil jisté rozčarování nad tím, jak se zdejší situace hodnotí v Parlamentu.  „Poslanci z jiných krajů nechápou, co tady řešíme. Radši půjdou na jižní Moravě na vínko, než aby to pochopili,“ vyjadřuje zklamání Jiří Kulhánek (ODS).

Narážka na Maláčovou

K problému sociálně vyloučených lokalit (SVL) a politickému řešení tohoto tématu mluví také Zdeněk Kettner (SPD): „O všem od stolu rozhodují pražští úředníci, kterým je to úplně jedno. Je třeba tlačit na to, aby se tato problematika řešila v konkrétním místě. Mají o tom rozhodovat místní úředníci, kterým lidé ze SVL jejich problémy otloukají o hlavu“, apeluje.  Yveta Tomková (STAN) hovoří o deziluzi z reakceschopnosti politiků parlamentních stran na obří problém se SVL v Ústeckém kraji. „Všichni se k nám jezdí fotit, před volbami i vyspat a slibují, že to změní. Ale nic se neděje,“ narážela akci ministryně Maláčové, která se rozhodla loni přespat v romském ghettu znechucená starostka Tomková. Jiří Kulhánek (ODS) v tomto kontextu ještě dodává: „V parlamentu jsou borci, kteří ty byty pronajímají,“ říká. Radek Černý (KSČM) zase kritizoval bezhlavý prodej obecních bytů v minulosti, ale i manipulaci s rodičovskými dávkami jako příčiny narůstání problémů se SVL v Ústeckém kraji.

Autor: