Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Další uzavírky v Českém Švýcarsku, tentokrát by mohlo omezení trvat až 4 roky

08. 04. 2021

Ceskesvycarsko.cz

Nejen koronavirus komplikuje turistiku v Národním parku České Švýcarsko. Kácení lesů z důvodu poškození porostu je dlouhodobým tématem. Po zničení částí parku kůrovcem bylo nevyhnutelné postižené oblasti pro veřejnost uzavřít a poškozené lesy vykácet. V soutěskách na Hřensku, které byly jednou ze zasažených míst kůrovcem, svůj boj téměř vyhráli, a mohli tak zahájit sezónu alespoň v jedné ze soutěsek v plánovaném termínu. Některé turistické cesty však musejí zůstat uzavřené. 

Práce v Hřenských soutěskách pokračují. Edmundova je nyní přístupná pro veřejnost a vyrazily tak i lodičky. Divoká soutěska je stále v procesu úprav. Odstraňují se zde pokácené části stromů, a další kácení je teprve naplánované. Veškeré stromy, které popadají do splavu, se tak musí dopravovat k jezu a následně vytahovat. „Je to fyzicky náročné a ani současné počasí s nízkými teplotami nám příliš nepřeje,“ uvedl pro Idnes.cz Jan Pánek, starosta Hřenska. 

Správa Národního parku České Švýcarsko informovala o dalším uzavření turistických cest, jedná se o úseky mezi Hadím pramenem a Panenskou jedlí, Písečnou bránou a údolím Vlčího potoka a Hřebcový důl. „Rozpad smrkových souší po kůrovcové kalamitě podél uvedených cest již dospěl do takového stádia, že není možné zaručit jejich stabilitu a tedy ani bezpečnost procházejících návštěvníků,“ vysvětlují omezení na oficiálních stránkách. Vstup do nebezpečných oblastí je tak zcela zakázán. Podle mluvčího správy NP Tomáše Salova tato obtížná situace může znamenat turistický propad až na další čtyři roky. 

Řešení?

Momentálně správa parku hledá způsoby, jak cesty bezpečně zprůchodnit. Prioritní jsou samozřejmě ty, které využívají složky záchranného systému. Možnosti, jak zabezpečit nebezpečné stromy jsou dvě. Tam, kde to možnosti dovolí, bude zahájeno bezpečnostní kácení. Pokácené stromy se nechají na bezpečných místech a pokud to okolní stav porostů dovolí, nalezne se obchůzná trasa tam, kde nehrozí nebezpečí. Pokud nebude realistické stromy vykácet, bude nevyhnutelné ponechat trasy uzavřené do doby, než stromy popadají sami. 

Se skončením nouzového stavu a následným otevření okresů by se tak mohl do soutěsek vrátit život. Správa NP vysvětluje danou situaci a prosí tak návštěvníky a trpělivost. „Po proběhnutí rozpadové fáze souší budou turistické cesty vedoucí zmlazujícím se lesem opět po mnoho let bezpečně průchodné,“ uvádějí na svých internetových stránkách. 

Autor: