Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Další polínko k rozvoji česko – německých vztahů. V Ústí byla otevřena výstava Naši Němci

22. 11. 2021

zdroj fota: oficiální stránky města Ústí nad Labem

Ústí nad Labem – Připravovaná expozice Naši Němci byla slavnostně otevřena v budově Muzea města Ústí nad Labem. Na slavnostním zahájení v Císařském sále přivítal primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický mimo jiné saského premiéra Michaela Kretschmera a ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

„Výstava se jistě stane pro mnohé zdrojem poznání, inspirace a námětem pro diskuse, vědecké bádání, ale hlavně přispěje k upevnění a dalšímu rozvoji česko německých vztahů,“ vyjádřil v projevu Petr Nedvědický. Zároveň poděkoval všem, kdo se na její přípravě podíleli a ocenil podíl svých předchůdců primátorů Petra Gandaloviče a Jana Kubaty, kteří se významně zasloužili o vznik Collegia Bohemica a o záměr vytvořit v rekonstruovaném muzeu tuto výstavu. Podstatou výstavy, která je instalována ve 22 sálech, je představení dějin německojazyčného obyvatelstva českých zemí a vývoj česko-německých vztahů od středověku do 20. století. Pro veřejnost už je výstava otevřena od čtvrtka 18. listopadu. Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci jsou všichni návštěvníci při příchodu do muzea musí předložit platné potvrzení o očkování proti onemocnění COVID-19, případně aktuální negativní PCR či antigenní test. Kontrola bude probíhat ve vstupním prostoru.

Komentované prohlídky začínají od 11.00 a 17.00 česky, ve 13.00 německy. Pro účast na komentované prohlídce je nutná rezervace na www.vstupenkyusti.cz Novou stálou expozicí Naši Němci provede její kurátor a ředitel Collegia Bohemica Petr Koura, dále ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek a historik Tomáš Okurka.

Autor: redakce