Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Čunkova mostecká kuchařka: kdo bere dávky, musí si plnit své povinnosti

23. 07. 2021

Zdroj fota: autor článku

Most – Mostecké sídliště Chánov je specifickou lokalitou s neobvyklou směsicí příběhů. Místní obyvatelé jsou na své bydliště hrdí i přesto, že se tu kumulují sociální problémy a žít tu není lehké. Přesto se tu za poslední dobu udělalo hodně práce, která dává smysl. To dokázal ocenit i senátor Jiří Čunek, který Chánov navštívil po několika letech.  

Návrat na místo, které dobře zná, prožil Jiří Čunek v Mostě. V rámci návštěvy města se podíval, jak se vyvíjí situace na sídlišti Chánov. “Vracel jsem se po několika letech a musím říct, že se v něm odvedl kus práce. Zmizely ty nejhorší vysoké paneláky bez oken, dveří a vlastně čehokoliv a vzniklo nové multifunkční centrum,” oceňoval přístup k problematické lokalitě Jiří Čunek. 

Kromě bourání a výstavby se mohou místní obyvatelé přihlásit na různé aktivity v multifunkčním centru. “V něm probíhají rekvalifikační kurzy, zájmové kroužky, ale také výuka prvního ročníku místního učiliště. Práci a praxi zde mohou najít i uchazeči z úřadu práce,” vypíchl senátor.  

Plnění povinností 

I přes neocenitelnou práci, kterou místní odvádějí, byl senátor Čunek i zdravě kritický. “Má to bohužel dvě slabiny. Tou první je financování, kdy musí každý rok bojovat o každou korunu, aby vůbec měli na své výplaty a provoz tohoto centra,” prohlásil přímo v Chánově. Druhou slabinu pak senátor spatřuje v tom, že je zde vysoká míra dobrovolnosti. “Myslím, že ti, kteří čerpají od státu dávky, tak si musí plnit své povinnost, posílat děti do škol, uklízet společné prostory, hledat si práci. To je podle mne zásadní,” zdůraznil Čunek.  

Během návštěvy došlo na procházení budov, které má město v plánu poslat k zemi. Nedaleko budoucího zbořeniště se rýsovala výstavba modulového bydlení po vzoru Vsetína. Proti takovému záměru vznikla petice, která s takovým záměrem nesouhlasila. “Někteří se do něj těšili, jiní byli proti. Zatím to ovšem vypadá, že bydlení nevznikne, protože nabídnutá cena je vyšší, než město očekávalo,” poukázal senátor, který ve své době čelil jak chvále, tak kritice za svůj přístup k řešení sociálně problematických lokalit. 

“Musím ale říct, že úspěch přestěhování na Vsetíně nebyl jen v přestěhování, ale že jsme po nových nájemnících začali vyžadovat dodržovaní domovního řádu a navázali na to nájemní smlouvy,” uzavřel povídání Jiří Čunek. 

Autor: Jiří Šlaj