Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Covidové srovnání podle krajů: Podívejte se, jak si vede Ústecko v přepočtech na sto tisíc obyvatel

31. 10. 2020

Ústecký kraj – Redakce Naseustecko.cz se podívala na situaci ohledně šíření nového typu koronaviru optikou statistických ukazatelů. Z nich vyplývá, že Ústecký kraj na tom není úplně tak zle, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví se v kumulativní četnosti počtu nakažených pohyboval uprostřed v rámci ČR. Při přepočtu na sto tisíc obyvatel je na tom dokonce lépe už jen Karlovarský kraj.

U těchto typů statistických ukazatelů je důležitým faktorem nejen počet obyvatel, ale také hustota zalidnění. Jinými slovy, jaké množství lidí žije na určitém prostoru. V tomto ohledu pražská aglomerace jasně předčí zbytek Česka. Odskočený od ostatních je i sousedící Středočeský kraj, který má vysokou koncentraci menších sídel a je při svých okrajích přitahován Prahou. Pandemie se vyhýbá nejvíce Karlovarskému kraji.

Kraj se drží dobře

Určitá možnost pro Ústecký kraj je porovnání s Moravskoslezským krajem. Tady severozápad ČR vychází jako vítěz, počet případů je daleko nižší. Kraji se vyhnulo řádění viru jako u zaměstnanců OKD. Podobná čísla jako pro Ústecký kraj vykazují kraje Jihočeský a Plzeňský. U přepočtu na tisíc obyvatel se situace mění. Poměr nakažených a počtu obyvatel vychází pro Ústecký kraj číslo 2310. Lépe už je na tom pouze sousední Karlovarský kraj. Ohniska nákazy podle absolutních čísel jsou Středočeši a opět Praha. V přepočtech k nim musíme přiřadit i Zlínský kraj.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Přepočet pacientů na sto tisíc obyvatel

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Přes dvě stě obětí

Dohromady je ke dni 29.10.2020 v Ústeckém kraji 11937 nakažených. Diferenciace uvnitř Ústeckého kraje napovídá o tom, kde je počet nakažených nejvyšší. V tom je na chvostu okres Litoměřice, kde je počet nakažených 2627. To je suverénně nejvíce, nejlépe se mají v počtu nakažených na Mostecku. Podle statistik Ministerstva zdravotnictví byl nejvyšší denní přírůstek zaznamenán na Litoměřicku a Děčínsku. V těchto dvou okresech je i smutné prvenství v počtu úmrtí. Dohromady to činí 60 lidí z celkového počtu 220 úmrtí v celém kraji.
O něco více jsou mezi nakaženými ženy než muži. Maximální hodnot dosahuje věková skupina od 45 do 54 let. Stále platí ale smutný fakt, že nejvíce obětí si nemoc vyžádá u věkových skupin nad sedmdesát let.

ČTĚTE TAKÉ
Doděláno, předáno! Labská stezka je kompletní, cyklisté jí projedou bez omezení!

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Poslední místo

U přijímaných opatření je snaha udržet virus mimo ohrožené skupiny obyvatel. Mezi ně patří i lidé ve vyšším věku. Jak uvádí Český statistický úřad, v demografických ukazatelích patří Ústecký kraj na spodní místa v rámci České republiky. Průměrný věk dožití má v kraji za posledních 20 let stoupající tendenci, přesto je přikován na poslední pozici. Ztráta na prvního v pořadí jsou průměrně čtyři roky. Index stáří, který udává podíl obyvatel v nejstarší skupině a v nejmladší skupině je Ústecký kraj na 12. místě. Nejstarší je populace v Praze a ve Středočeském kraji.

Zdroj: Český statistický úřad

Lůžka jsou zatím v dispozici

Dobrá zpráv na závěr. Na téma stavu kapacity lůžek vystoupil na zasedání Krizového výboru Ústeckého kraje Josef Škola. Zmapoval současnou situaci a přednesl své závěry. Podle koordinátora intenzivní péče je v tuto chvíli kapacita stále dostačující, ale rychle se plní, plicních ventilátorů je dostatek. Reprodukční číslo v rámci celé ČR se blíží hodnotě jedna, což je zlepšení. To znamená, že jeden nakažený nemocí covid v průměru nakazí jednoho dalšího.

Odběrová místa jedou naplno

Aktuálně je v kraji k dispozici devět odběrových míst. Podle zjištění Novinky.cz je čekací doba v Ústeckém kraji na test týden až dva. Například v chomutovské nemocnici systém v pondělí ráno nabízel volno pro lidi s doporučením od lékaře až v neděli 8. listopadu, pro samoplátce o tři dny dříve, tedy ve čtvrtek 5. listopadu, „uvedli Novinky.cz. Na téma objednání na testy se pro Právo vyjádřil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. „Objednací lhůty od zájemců indikovaných hygieniky nebo praktickým lékařem se odlišují od samoplátců proto, že každá skupina má přes den vymezený čas, tak aby se tyto skupiny takzvaně nepotkávaly.“

Autor: JŠla