Dnes

  • Pátek 5. března 2021
  • Svátek má Kazimír

Covid rozpoutal vzpouru ve věznici v Bělušicích. Vir uzavřel i okresní soud!

04. 11. 2020

Ústecký kraj – Fámy kolem možného nakažení koronavirem rozpoutaly ve věznici v Bělušicích nepokoje. Skupina vězňů v zařízení na Mostecku zorganizovala protest, který měl jepičí život a vězeňská služba ho zvládla bez použití donucovacích prostředků. Právní dohra může vzbouřencům vynést o deset déle za mřížemi. Koronavirus se i přes přísná opatření dostal na okresní soud v Ústí nad Labem a pracoviště uzavřel.

V Bělušicích se páteční noc stala neklidnou. Po nepodložených informací o nákaze koronavirem reagovali vězni protestem, který si vyžádal zásah místních bezpečnostních složek. Podle mluvčí vězeňské služby Petry Kučerové se situaci podařilo rychle dostat pod kontrolu a mezi vězni je klid. „Přijali jsme účinná bezpečnostní opatření, ale z taktických důvodů nemohu sdělovat, jaká. Naše jednotky zůstávají v pohotovosti,“ prohlásila pro Idnes.cz Petra Kučerová.

Kapka v moři

Zařízení pro odsouzené na Mostecku přitom evidovalo k pátku pouze jednoho nakaženého novým typem koronaviru z celkového počtu 578 vězňů. S postupující a sílící pandemií se přijala taková opatření, aby nákaza do věznic pronikla jen minimálně. Nejsilnějším a účinným prostředkem byl zákaz návštěv, který by měl platit až do 20. listopadu po dobu vyhlášení nouzového stavu. K protestu a nepokojům tak nebyl podle policie reálný základ a tresty za podobné chování jsou odstrašující. Pro organizátory vzpoury je horní trestní sazba deset let.

Paralyzovaný soud

Co se nepodařilo ochránit jsou pracovníci okresního soudu v Ústí nad Labem. Podle oficiálních informací je evidováno mezi nemocnými třicet zaměstnanců. K tomu se přidala karanténa pro řadu dalších pracovníků a vyplynulo z toho uzavření soudní instituce. Zdravotní komplikace se nevyhnuly ani předsedovi soudu Lubomíru Hrbkovi. „V řádu pouhých tří dnů – od pondělí 19. října do středy 21. října u nás propukla epidemie ve zcela nebývalém měřítku,“ prohlásil pro Idnes.cz Hrbek. Rychlost šíření nákazy mezi pracovníky bleskově vyřadila čtvrtinu zaměstnanců. Jediné možné bylo budovu uzavřít.

Zachování činnosti

I přes nemožnost navštěvovat pracoviště bylo nezbytné zachovat některé klíčové činnosti. „Tím je například vazební zasedání, tedy rozhodování o vzetí do vazby, o ponechání ve vazbě či o propuštění z vazby, zajišťujeme v plném měřítku,“ řekl Idnes.cz předseda soudu. Funguje i administrativa kterou zajišťuje zápisové oddělení. Soudci mají stejně jako mnoho ostatních profesí nařízený režim home office. „V praxi to funguje tak, že soudci si na soudě vyzvednou své spisy, doma je zpracují, tedy realizují všechny potřebné úkony, které nemusí činit s účastníky v jednací síni, a zase je odevzdají,“ přiblížil Hrbek.

Autor: JŠla