Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

„Chování řeznického psa,“ říká o podnikateli exposlanec TOP09, který smlouvu o prodeji pozemků pod Pravčickou bránou podepsal

11. 08. 2022

zdroj fota: region-ceskesvycarsko.cz

Ústecký kraj – V souvislosti s požárem v Národním parku České-Švýcarsko se dostaly do pohybu mimo jiné i majetkoprávní vztahy. Nedávno jsme psali o tom, že pozemky pod Pravčickou bránou byly v roce 1999 prodány za cca 86 tisíc korun ruskému podnikateli. Na to upozornila Vysokahra.cz, která nyní přišla s tím, že je tehdy z pozice ředitele Lesů ČR prodal Jiří Oliva, pozdější poslanec za TOP09, dnes penzista.

Redakce VH má k dispozici danou smlouvu, kde je podepsán na straně jedné generální ředitel Lesy ČR Jiří Oliva a za firmu Paal jednatel Michael Pachman. „Ten nicméně obdržel od svého společníka, rovněž jednatele, Alexeje Krenkeho plnou moc, kterou ke smlouvě doložil,“ upřesňuje Vysokahra.cz s tím, že Jiří Oliva se po 23 letech hájí tím, že nevěděl, kdo je spoluvlastníkem. „Nikdo nevěděl, že tam je ještě jeden vlastník. Kdybych tenkrát věděl, že je vlastníkem Rus, asi bych asi bych to s někým diskutoval, možná s ministerstvem. K těmto východním aktivitám mám obecně známý záporný vztah,“ uvedl pro Vysokahra.cz Jiří Oliva  s tím, že NP České Švýcarsko o pozemky, které v té době zůstaly Lesům ČR, nejevil zájem.

 „My jsme tam už široko daleko neměli žádný pozemek, tak se kolegové z majetkoprávního domluvili, že je novému nabyvateli prodají. Pro nás to byl naprosto bezvýznamný pozemek, prodali jsme jej na základě znaleckého posudku. Jednalo se o pár arů, ta cena je naprosto odpovídající,“ hájí se Oliva znaleckým posudkem podle Vysokahra.cz a dodává, že z toho je taková věc, protože se tam vybírá mýto. „Nešťastná situace je to v tom směru, že to zprivatizoval člověk s chováním řeznického psa,“ uzavřel Oliva.

Pozemek prodán za necelých 87 tisíc, nyní vydělává 8 milionů ročně  

Pozemek byl prodán za 86 380 Kč, ovšem jeho strategická poloha se ukazuje jako naprosto klíčová. Vstupné na Pravčickou bránu, dnes 95 Kč, v podstatě platíte za průchod přes pozemky Alexeje Krenkeho, který vlastní ještě Hotel na Mezní Louce a Luxusní hotel Forest Garden na Mezné. Loni podle veřejně dostupných údajů utržil Krenke za mýtné na Pravčickou bránou 8 milionů korun, část z toho šla prý do obnovy infrastruktury kolem národní přírodní památky. Národnímu parku České-Švýcarsko v roce 2021 Krenke daroval 100 tisíc korun.

Autor: redakce