Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Chovají se jako neomezení vládci. Nekalé praktiky Šuškových potvrdil soud

10. 09. 2020

Louny – Zaměstnanci v lounském areálu se mají na co těšit. Jak dobře mete nové koště, ukázala společnost Traťové strojní systémy (TSS) ještě před vypršením nájemní smlouvy dočasného nájemce Vagonky Louny. Společnost bratří Šuškových se snažila narušit výrobu, vyvíjela nátlak na zaměstnance, aby nechodili do práce. Vrcholem všeho byl příjezd podbíječky, která měla přerušit železniční cestu do továrny. Spor vyřešil až okresní soud v Lounech.

Že nebude ve výrobním areálu v Lounech klid, potvrdil červnový incident, který zjitřenou atmosféru mezi novým a starým majitelem vyostřil. V době, kdy probíhala výroba Vagonky Louny, došlo k pokusům o její narušení.

Jak se vše seběhlo? Do továrny přijeli bez předchozího ohlášení bratři Šuškové a snažili se dostat do výrobních prostor. To se jim podařilo až za asistence přivolané hlídky policie. Hned poté si zavolali zaměstnance a měli k nim proslov. Podle informací serveru Seznam.cz probíhala situace následovně. Rudolf Šuška pronesl projev, v němž vyzval přítomné dělníky, aby nechodili do práce a poslouchali pouze pokyny nového vedení továrny. Slíbil jim stoprocentní mzdu za celé dva týdny. Jeden ze zaměstnanců si dovolil vyjádřit nesouhlas a stal se prvním propuštěným. Ostatní ho budou možná v brzké době následovat, jsou doma a čekají, jak se situace vyvine, jestli uvidí slíbené peníze a jestli se továrna nezavře. Pro region by to znamenalo citelnou ránu a problém s nezaměstnaností. Na rozdíl od Vagonky, která měla sjednané zakázky v řádech tři sta miliónů, je holding Rail Inwest ve finančních nesnázích. Právě firma TSS pod něj spadá a tak nového majitele nevítá nikdo s otevřenou náručí, ale s obavami.

„Je to strašně smutný. Žiju tady celý život. Tady pracuju už taky pár let a kdybych neměl rodinu, tak se na všechno vykašlu,“ svěřil se webu Parlamentnílisty.cz jeden ze  zaměstnanců.

ČTĚTE TAKÉ
Smutný starosta Loun: Ve vagonce snížili mzdy na polovinu, práce není. Šuškové si tady dobré jméno neudělali

Bezmála pět set dalších fabriky žije v obavách a netuší, jestli a jak bude jejich pracovní poměr pokračovat. Loni na podzim koupila areál v insolvenčním řízení společnost TSS a slíbila velké změny, narovnání mezd a investice do výroby. U slibů zatím zůstalo a místní zaměstnanci jsou rozčarováni. Ředitel Vagonky Louny Vojtěch Vágner se obrátil na soud, který mu dal za pravdu v tom, že došlo k narušování výroby ze strany žalované společnosti TSS. V rozsudku zaznělo, že žalovaný je povinen zdržet se rušení držby žalobce k souboru věcí movitých a nemovitých, tvořících výrobní areál, který žalobce užívá na základě dříve uzavřené nájemní smlouvy.

„Výrok soudu potvrdil to, co říkáme od začátku. Nájemní smlouva je platná a my se jí řídíme a má se jí řídit i Traťová strojní společnost,“ komentoval pro Idnes.cz generální ředitel společnosti Vagonka Louny Vojtěch Vágner rozhodnutí Okresního soudu v Lounech. Podle jeho mínění se jedná o konkurenční boj, firma TSS se snaží získat výhodu tím, že omezuje podnikání své konkurence.

Autor: