Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Chomutov začne zase s výkupem bytů pro samoživitelky či seniory!

31. 01. 2021

zdroj fota: Město Chomutov

Chomutov – Chomutovský magistrát chce pomoci lidem v nelehké životní situaci prostřednictvím zařazení vykoupených bytů do kategorie sociálního bydlení. Začne je totiž od majitelů podruhé vykupovat. Nabízet je bude samoživitelkám, seniorům, rodinám s dětmi či mladistvým, kteří opustili dětský domov.

Chomutov se k tomuto kroku neuchýlil poprvé. „K systémovému výkupu bytů od jednotlivých vlastníků přistoupil Chomutov jako první město v zemi už na jaře roku 2019. Díky dotačním prostředkům vykoupil 14 bytových jednotek za necelých 7,7 milionu korun, převážně v sídlištních lokalitách zatížených negativními jevy obchodu s chudobou,“ uvedla pro idnes.cz mluvčí Chomutova Veronika Říhová s tím, že letos se chystá druhý vlna výkupů. Poslouží k tomu dotace ve výši téměř šesti milionu korun, z městské pokladny na to pak poputuje dalších zhruba 640 tisíc.

Město může vykoupit pouze byty v osobním vlastnictví, které jsou ihned obyvatelné, tedy ze základním vybavením. Nemovitost by také neměla být zatížena žádným dluhem a neměla by se nacházet v oblasti sídliště Kamenná a okolí okresního soudu.

Náměstek primátora pro rozvoj a investice David Dinda (Nový sever) je rád, že projekt je úspěšný. „Náš nápad s výkupem jednotlivých bytů pozitivně hodnotili odborníci, ostatním městům jsme dáváni za vzor. Jsem tedy rád, že i v současné ekonomicky složité době máme možnost získat dotaci na pokračování v úspěšném projektu,“ řekl.

Nižší náklady, dlouhodobost

„I nadále se primárně chceme zaměřovat na matky samoživitelky, seniory a mladistvé, kteří opustili dětský domov,“ vyjmenoval náměstek primátora pro sociální oblast Milan Märc (Nový sever) priority.

Říhová pak podle serveru iDnes.cz uvedla, že nájemníci jsou podle ní v sociálních bytech spokojeni. „V porovnání s tržními nájemními byty mají nižší náklady na bydlení a v případě dodržování pravidel jistotu trvalého bydlení, navíc s podporou sociálních pracovnic,“ popsala mluvčí Chomutova podle serveru iDnes.cz.

Město za první čtyři byty zaplatilo přes 2,2 milionu korun, i zde část nákladů pokryla dotace. K Chomutovu se v létě téhož roku připojil s výkupem bytů také Most, který odkoupil také čtyři byty.

Autor: ps