Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Chemici z Ústecka dali hlavy dohromady: Na UJEP vznikne nový studijní obor

25. 06. 2021

pixabay

Ústecký kraj – Podpořit pestřejší škálu studijních oborů chtějí pedagogičtí pracovníci, reprezentanti chemických a technických firem a zástupci Ústeckého kraje. Pokud půjde vše po správné cestě, měl by na UJEP v Ústí nad Labem vzniknout z iniciativy VŠCHT nový pětiletý studijní obor s názvem Inženýr průmyslových a technologických materiálů.

Na akci se podílel Ústecký kraj a Svaz chemického průmyslu České republiky. O nové absolventy z technických oborů je stále nouze. V Ústeckém kraji je dlouhá tradice chemického zaměření a právě z toho by měl nový obor těžit a neměl by mít nouzi o uchazeče. „Tradice chemického průmyslu v Ústeckém kraji je velmi dlouhá a úspěšná. Jeho moderní forma efektivní výroby s minimalizovaným dopadem na životní prostření významně přispívá ke konkurenceschopnosti našeho kraje, protože představuje pro naše obyvatele příležitost stabilního a dobře placeného zaměstnání a pro nastupující generaci příležitost k atraktivní kariéře,“ řekla první náměstkyně hejtmana Lubomíra Mejstříková.

Od roku 2015 je v provozu Univerzitní centrum, na kterém se podílejí tři subjekty a sídli v areálu firmy Orlen Unipetrol. Centrum si klade za cíl propojení teoretických znalostí s možností získání okamžité praxe. Na třech bakalářských a jednom navazujícím magisterském programu studuje každým rokem zhruba čtyřicet vysokoškoláků. „Spojení je jedinečné i díky možnosti ověřit nabyté teoretické znalosti rovnou v praxi, po čemž školy a průmyslové podniky volají již řadu let. Spolupráce má své plody i v  oblasti společného výzkumu a vývoje a při podávání návrhů vědecko-výzkumných projektů,“ shrnul Milan Jahoda, prorektor pro pedagogiku Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

K Univerzitnímu centru přibyl jeden uživatel navíc, do projektu se přidala Fakulta strojní ČVUT. „Vnímáme potenciál Ústeckého kraje i požadavky zdejších firem na technicky zaměřené vysokoškolské pracovníky. Naším přínosem je připravit dostatek vhodně připravených absolventů, nabídnout znalosti s inovačním potenciálem pro průmysl a aktivně budovat ekosystémy spolupráce s průmyslovými partnery. Naše spolupráce se společností ORLEN Unipetrol je toho ideálním příkladem,“ uzavřel Tomáš Jirout, proděkan pro vědeckou a výzkumnou činnost Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Šlaj