Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Chcete začít uměleckou dráhu? Památník Terezín vyhlásil soutěž s názvem Malovat a přežít

13. 01. 2022

zdroj fota: wikipedie.cz

Terezín – Památník Terezín hledá nadějné umělecké ztvárnění tématu Malovat a přežít. V rámci literární a výtvarné soutěže Memoriálu Hany Greenfieldové se mohou přihlásit zájemci dle propozic pořadatele. Uzávěrka odevzdání prací žáků základních a středních škol je 8. dubna.

Propozice pořadatele nalezne na konci článku v přiloženém odkazu. O smyslu letošního tématu se vyjádřil Pavel Straka ze vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. „V letošních pracích by se měli soutěžící zamyslet nad otázkami, zdali neměla výtvarná tvorba i jiný význam než zachycení svědectví. Třeba i pro děti ve francouzském Izieu, jež zde žily v odloučení od svých rodičů, než je nacisté deportovali do Osvětimi.“

Jeho kolega ze vzdělávacího oddělení Jan Kaňa k tomu pro zájemce doplňuje: „Výtvarné či literární práce musí soutěžící vytvořit v rámci zamyšlení nad výše uvedenými otázkami a následně nám je zašle na naši adresu. Soutěžící mají možnost volby jakékoliv umělecké formy či techniky, ale i otázek. Nutná je však spojitost s vyhlášeným tématem“.

Pokud chceme nahlédnout pod pokličku historie terezínského ghetta, musíme se vrátit do roku 1941. Až do květnových dní roku 1945 prošlo jeho zdmi na 150 tisíc vězněných. Fenoménem ghetta se stal kulturní život, zejména výtvarné tvorbě se věnovalo velké množství zde nuceně žijících osob. „A právě těm bude věnován letošní ročník tradiční literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín. Mnozí z nich byli ještě děti a dospívající. Jmenujme Jana Burku, rodáka z Československa žijícího po válce i ve Francii, z jehož knihy je vypůjčen název letošní soutěže. Nebo Helgu Weissovou, jejíž dětské práce dokumentovaly těžké životní podmínky ghetta,“ uvedl text z webových stránek Ústeckého kraje.

Do účasti v literární soutěži se mohou zapojit žáci základních a středních škol, gymnázií a učilišť z České republiky. Výtvarné soutěže se pak může účastnit také mládež z Francie, přičemž počet zasílaných děl z jedné školy není nijak omezen. Práce musí být předány nebo odeslány do Památníku Terezín nejpozději do 8. dubna 2022.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 9. června 2022 v Terezíně. Výherci získají řadu věcných cen i peněžní odměny. Z vítězných českých i francouzských prací výtvarné soutěže bude vytvořena putovní výstava, která bude instalována v České republice i Francii.

https://www.pamatnik-terezin.cz/

Autor: redakce