Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Češi třídí odpad o sto šest. Ústecký kraj patří mezi lepší průměr v rámci Česka

07. 09. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Hradec Králové, Ústecký kraj – Podle údajů společnosti EKO-KOM, která se zabývá provozem systému třídění a využití odpadu, nepřestali Češi třídit odpad ani během pandemie koronaviru. Naopak se projevil nárůst vytříděného materiálu. Ústecký kraj v této disciplíně nezaostává a řadí se do lepšího průměru. Podívejte se, jak si stojí v třídění v rámci Česka.

Na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové se každoročně řeší statistické ukazatele, které vypovídají o množství materiálu, který občané vytřídí do speciálních nádob. Společnost EKO-KOM ve svých výsledcích uvedla, že každý Čech v minulém roce vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů. Oproti roku 2019 došlo k nárůstu o 1,6 kilogramů. Z objemu 1,23 milionu tun vytříděného materiálu se podařilo vytřídit a předat k dalšímu využití 76 procent.

Výsledky naznačují, že obyvatelé Česka nepřestali s tříděním odpadu, naopak ještě mírně vzrostlo množství vytříděného materiálu. „Tradičně se nejvíce opět třídil papír, u něhož se loni podařilo dosáhnout míry využití 90 procent. U skla bylo dosaženo míry využití 88 procent, u plastových obalů 70 procent, u kovů 61 procent a u nápojových kartonů 24 procent,“ vyplývá z výsledků společnosti.

Tři ze čtyř Čechů nosí odpad do speciálních nádob. Loni jich měli občané k dispozici 558.000. „Průměrná docházková vzdálenost ke kontejneru loni činila 90 metrů. Služeb Eko-komu využívá přes 21 000 firem dodávajících na český trh balené zboží. Firmy platí poplatky, z nichž Eko-kom hradí náklady související se sběrem, dotříděním, využitím a recyklací obalových odpadů. Největší část peněz končí u obcí, které sběrnou síť provozují,“ uvedla společnost EKO-KOM.

Ta se v rámci své činnosti stará o třídění a recyklaci plastů, skla, papíru, nápojových kartonů, kovů a dalších využitelných materiálů. Sběrná síť je v současné době tvořena více než 558 000 barevných nádob na tříděný odpad. „Je doplněna pytlovým sběrem a dalšími způsoby sběru jako jsou sběrné dvory, sběrná střediska a výkupny. Informace o místních specificích třídění odpadu, která je potřeba vždy respektovat, se dozvíte na městském úřadě nebo u příslušné svozové firmy,“ uvádí stránky firmy.

Ústecký kraj je v nákladech na třídění nad republikovým průměrem. Náklady činily v roce 2020 231,7 Kč na osobu. Nejvíce stojí třídění v Praze, Středočeském kraji a Plzni. Nejméně se investovalo do recyklace v Jihomoravském kraji.

Zdroj: internetové stránky společnosti EKO-KOM

Zajímavé jsou statistiky ohledně třídění jednotlivých druhů odpadu. Náklady na třídění papíru jsou v Ústeckém kraji nad průměrem ČR. To samé platí i u plastu a skleněných předmětů. Výjimku tvoří směsný odpad, kde je Ústecký kraj v absolutních číslech mírně pod republikovým průměrem, ale při přepočtu na osobu průměr převyšuje.

Zdroj: internetové stránky společnosti EKO-KOM

Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách firmy EKO-KOM.

https://www.ekokom.cz/ekonomika-odpadoveho-hospodarstvi-v-roce-2020/

 

Autor: Jiří Šlaj