Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Cena benzínu neklesá tak prudce, jako když se zdražovalo. Ceny ropy na světových trzích ale klesají

14. 08. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Ceny pohonných hmot se promítají do peněženek všech řidičů. Při plné nádrži může rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou být i několik stokorun. Po dlouhé době se v posledních dnech dostal benzín pod 40 korun v důsledku snižující se ceny ropy na světových trzích a kontrol nadměrných marží na benzínových pumpách.

O víkendu nabízela třeba liberecká pumpa Petronal v ulici dr. Milady Horáková litr benzínu za 39,90 korun, zatímco na čerpací stanici Benzina mohli řidiči litr pořídit za 41,50 korun. Naftu nejlevněji koupíte v Liberci za 41,90 korun hned na několika místech. Nejen u pumpy Petronal, ale i pumpy Cobalt v Doubské ulici či Prim v Londýnské,“ vyjmenovává ústecký Deník.cz s tím, že ceny benzinu míří dolů. Marže asi zůstanou pod drobnohledem ministerstva déle. Deník také upozorňuje na srovnávací server mbenzin.cz, podle kterého nevyjde tankování v Litoměřicích příliš výhodně, pod 40 Kč se občan nedostane.

Také v Ústí nad Labem řidiči mohou spatřovat velké rozdíly. „Benzín u čerpací stanice Prim v ústecké Žižkově ulici stál v neděli jen 37,90 korun za litr. Jen o pár kilometrů dál měla benzínová pumpa MOL v Děčínské ulici za stejný produkt uvedenou cenu 42,90,“ konkretizuje Denik.cz s tím, že pětikorunový rozdíl ukazuje na různý přístup jednotlivých prodejců. Do finální ceny se totiž odráží nejen výstupní ceny rafinérií, ale k tomu se připočítá marže distributorů a prodejců pohonných hmot.

„Je zajímavé, že když stoupne cena ropy na světových trzích, tak okamžitě naskočí i na cenovkách u benzínových pump. Ale když cena ropy klesne, tak benzínu dlouho trvá, než se jeho cena sníží. Nemyslím si, že by cena benzínu šla stejně prudce dolů, jako když se zdražoval. Pro mě je to důkazem, že pumpaři situace využívají k udržená vysokých marží,“ cituje Deník.cz spolumajitele lešenářské firmy Karla Čtrnáctého z Ústí nad Labem, u kterého ceny pohonných hmot mají přímý vliv na cenu jím poskytovaných služeb.

Autor: redakce