Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

Nikdo si netroufá začít. Justiční palác v Ústí je stále nevyřešená otázka

13. 10. 2020

Ústí n. L. – Stále nevyjasněná je situace ohledně stavby justičního paláce v Ústí na Labem. Ani po osmnácti letech není jasné, kdo potřebnou stavbu postaví. Dlouhodobě prostory k výkonu krajského a okresního soudu nestačí, současná budova je navíc ohrožena rizikem povodní. V minulosti se do objektu opakovaně dostala voda. Větší komfort a bezpečí by měli mít zaměstnanci na Bukově, kde by měla nová budova stát.

Výběr zhotovitele justičního paláce se uskuteční v příštím roce, pokud vláda jeho vybudování schválí. Světlem na konci tunelu je vyjádření mluvčí instituce Veroniky Suchoňové, která uvedla: „probíhají práce na projektové dokumentaci k zadávacímu řízení.“ Myšlenka stavby paláce pro zlepšení podmínek pro pracovníky justice není žádnou novinkou. Na základní kámen neexistujícího justičního paláce v Ústí v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní Marií Benešovou (ČSSD). Podle odhadů měl Justiční palác stát o pět let později. Ani dnes není jasné, kdo sídlo justice postaví.

Druhý pokus

Druhou snahou o posunutí se směrem k realizaci bylo prohlášení tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO. Ten se k problematice vyjádřil v tom slova smyslu, že má na nové sídlo krajského a okresního soudu v Ústí nad Labem připraveno ve státní kase 1,7 miliardy korun. Termín dokončení měl být v roce 2021.

Budova v ohrožení

Objekt, který byl postavený v roce 1974 už nevyhovuje. Kriticky se vyjádřila ke stavu budovy předsedkyně soudu Lenka Ceplová pro Českou justici. „Životnost boletických panelů je omezená a museli jsme je draze vyměnit.“ Pokud by voda opět pronikla do budovy, bylo by zle. „Statik říká, že kdyby přišly další povodně, tak nebude možné budovu udržet,“ prohlásila Lenka Ceplová.

Nucené stěhování

Současné prostory nejsou dostatečné, oba soudy praskají ve švech a musí si pronajímat kanceláře v centru města. Kvůli nedostatku místa už z budovy krajského soudu odešlo krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství. Nestačí ani velikost soudních siní, u některých velkých procesů je kapacita nedostatečná. „U některých typových trestních řízení dochází k tomu, že se navyšuje počet obžalovaných a počet poškozených,“ uvedla mluvčí.
Pokud vše půjde jak má, bude v příštím roce jasné, kdo kýženou budovu postaví.

Autor: