Dnes

  • Pátek 5. března 2021
  • Svátek má Kazimír

Bžoch ve Sněmovně: Zahraniční politika nebo lobbing za velké firmy!

22. 01. 2021

redakce

Ústecký kraj  – Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, strany obsazují kandidátní listiny, kampaň se rozbíhá. Než usednou do lavic noví poslanci vzešlí z nadcházejících voleb, pojďme si připomenout ty stávající. Prvním, kterého jsme si vzali do hledáčku je český ragbista, politik a obchodní manažer Jaroslav Bžoch (ANO). Jeden z hlavních expertů zahraniční politiky hnutí ANO, který se do povědomí veřejnosti dostal nejen svým hlasem proti kvótám na potraviny, ale také lobbingem za velké firmy v rámci příjmu dotací.

Bžoch, který je od října 2017 českým poslancem působil v letech 2016 až 2018 v zastupitelstvu Ústeckého kraje a v roce 2014 až 2018 byl seděl v zastupitelstvu města Teplice. Do zákonodárného sboru se dostal za hnutí ANO ze šestého místa kandidátky.

Politik, který je také mistrem ČR v rugby league s týmem Krupka Dragons z let 2016 a 2017 v Parlamentu je členem Výboru pro evropské záležitosti a Zahraničního výboru. V hnutí ANO je expertem, který se vyjadřuje k zahraničním otázkám. V rámci podvýborů pak figuruje v Podvýboru pro sport nebo Podvýboru pro vnější ekonomické vztahy.

Poslanec z Teplicka byl také na půdě Parlamentu aktivní v agendě pomoci evropským regionům závislým na těžbě uhlí v přechodu ke klimatické neutralitě. Z unijního rozpočtu by tak na obnovu životního prostředí mohlo do Česka přitéct 15 miliard korun. Právě poslanec Bžoch ale loboval, aby na peníze dosáhly mimo malých a středních podniků, také velké firmy. Povedlo se mu to a výbor jeho návrh schválil. Podle stávajícího záměru by na peníze velké firmy dosáhly  jen v nejnutnějších případech, a to až po pečlivém zvážení. „Pokud chceme transformovat ekonomiku v regionech, tak musíme transformovat i velké podniky, protože ty malé a střední jsou na ně navázány,“ zdůvodnil dříve.

ČTĚTE TAKÉ
Krejza (ODS) zvolen lídrem kandidátky trojkoalice na Ústecku. "Pojďme do toho," burcuje!

Proti kvótám na potraviny

Poslanec se vryl do povědomí také svým gestem nepodpořit kvóty na potraviny jako jediný z poslaneckého klubu hnutí ANO. „Je v přímém rozporu s primárním právem EU. Jedná se o porušení článku 34, kde se jasně říká, že je zákaz množstevního omezení na dovozu,“ zdůvodnil svůj záměr a připomněl, že se podle něj jedná jen o gesto, jak zemědělcům ukázat, že nám na nich záleží. „Takovéto gesto v podobném případě ale považuju za nešťastné a myslím, že jsme to mohli vyřešit i jinak než přijímáním legislativy, která je v rozporu s legislativou EU,“ uvedl dříve v pořadu Dvaceti minut Radiožurnálu.

Ve Sněmovně totiž byl schválen návrh hnutí SPD, aby od příštího roku musely velké obchody s potravinami prodávat nejméně 55 procent domácí produkce. Stejného názoru pak byl i sám Andrej Babiš, který také poukázal na rozpor s pravidly EU. „Pokud by tato změna nabyla účinnosti, bude to pro Českou republiku znamenat citelné sankce a ani z omezení volného pohybu zboží v Evropské unii by čeští producenti, ani spotřebitelé v dlouhodobém horizontu neměli žádný prospěch,“ kritizoval Babiš novelu o potravinových kvótách z dílny SPD.

Zahraniční politika

Ústecký poslanec ve své prioritní gesci má zahraniční politiku. Vyjadřuje se k různým ožehavým, aktuálním i dlouhodobějším ohniskům zahraniční politiky. Dokládá to i jeho účast ve výborech dotýkající se evropské a zahraniční agendy.

Poslanec nejprve studoval obor mechanik – operátor sklářských strojů na střední škole AGC v Teplicích, tenkrát ještě Glaverbel, až pár let po maturitě šel studovat ekonomii do Ústí nad Labem, kde získal titul Bc.  Několik let pracoval v oboru logistiky a námořních a leteckých přeprav, kde má i roční zkušenost z Nového Zélandu. Podle svých slov velmi rád sportuje a jeho největší vášní je rugby league a crossfit.

Autor: ps