Dnes

  • Sobota 28. ledna 2023
  • Svátek má Otýlie

Bžoch ve Sněmovně: Zahraniční politika nebo lobbing za velké firmy!

22. 01. 2021

redakce

Ústecký kraj  – Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, strany obsazují kandidátní listiny, kampaň se rozbíhá. Než usednou do lavic noví poslanci vzešlí z nadcházejících voleb, pojďme si připomenout ty stávající. Prvním, kterého jsme si vzali do hledáčku je český ragbista, politik a obchodní manažer Jaroslav Bžoch (ANO). Jeden z hlavních expertů zahraniční politiky hnutí ANO, který se do povědomí veřejnosti dostal nejen svým hlasem proti kvótám na potraviny, ale také lobbingem za velké firmy v rámci příjmu dotací.

Bžoch, který je od října 2017 českým poslancem působil v letech 2016 až 2018 v zastupitelstvu Ústeckého kraje a v roce 2014 až 2018 byl seděl v zastupitelstvu města Teplice. Do zákonodárného sboru se dostal za hnutí ANO ze šestého místa kandidátky.

Politik, který je také mistrem ČR v rugby league s týmem Krupka Dragons z let 2016 a 2017 v Parlamentu je členem Výboru pro evropské záležitosti a Zahraničního výboru. V hnutí ANO je expertem, který se vyjadřuje k zahraničním otázkám. V rámci podvýborů pak figuruje v Podvýboru pro sport nebo Podvýboru pro vnější ekonomické vztahy.

Poslanec z Teplicka byl také na půdě Parlamentu aktivní v agendě pomoci evropským regionům závislým na těžbě uhlí v přechodu ke klimatické neutralitě. Z unijního rozpočtu by tak na obnovu životního prostředí mohlo do Česka přitéct 15 miliard korun. Právě poslanec Bžoch ale loboval, aby na peníze dosáhly mimo malých a středních podniků, také velké firmy. Povedlo se mu to a výbor jeho návrh schválil. Podle stávajícího záměru by na peníze velké firmy dosáhly  jen v nejnutnějších případech, a to až po pečlivém zvážení. „Pokud chceme transformovat ekonomiku v regionech, tak musíme transformovat i velké podniky, protože ty malé a střední jsou na ně navázány,“ zdůvodnil dříve.

Proti kvótám na potraviny

Poslanec se vryl do povědomí také svým gestem nepodpořit kvóty na potraviny jako jediný z poslaneckého klubu hnutí ANO. „Je v přímém rozporu s primárním právem EU. Jedná se o porušení článku 34, kde se jasně říká, že je zákaz množstevního omezení na dovozu,“ zdůvodnil svůj záměr a připomněl, že se podle něj jedná jen o gesto, jak zemědělcům ukázat, že nám na nich záleží. „Takovéto gesto v podobném případě ale považuju za nešťastné a myslím, že jsme to mohli vyřešit i jinak než přijímáním legislativy, která je v rozporu s legislativou EU,“ uvedl dříve v pořadu Dvaceti minut Radiožurnálu.

Ve Sněmovně totiž byl schválen návrh hnutí SPD, aby od příštího roku musely velké obchody s potravinami prodávat nejméně 55 procent domácí produkce. Stejného názoru pak byl i sám Andrej Babiš, který také poukázal na rozpor s pravidly EU. „Pokud by tato změna nabyla účinnosti, bude to pro Českou republiku znamenat citelné sankce a ani z omezení volného pohybu zboží v Evropské unii by čeští producenti, ani spotřebitelé v dlouhodobém horizontu neměli žádný prospěch,“ kritizoval Babiš novelu o potravinových kvótách z dílny SPD.

Zahraniční politika

Ústecký poslanec ve své prioritní gesci má zahraniční politiku. Vyjadřuje se k různým ožehavým, aktuálním i dlouhodobějším ohniskům zahraniční politiky. Dokládá to i jeho účast ve výborech dotýkající se evropské a zahraniční agendy.

Poslanec nejprve studoval obor mechanik – operátor sklářských strojů na střední škole AGC v Teplicích, tenkrát ještě Glaverbel, až pár let po maturitě šel studovat ekonomii do Ústí nad Labem, kde získal titul Bc.  Několik let pracoval v oboru logistiky a námořních a leteckých přeprav, kde má i roční zkušenost z Nového Zélandu. Podle svých slov velmi rád sportuje a jeho největší vášní je rugby league a crossfit.

Autor: ps