Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Bytů je na trhu málo. Jaké řešení nabízí KSČM? Dozvíte se v rozhovoru s lídrem Ústeckého kraje

07. 10. 2021

zdroj fota: FB Jaroslava Komínka

Ústecký kraj – Komunistická strana Čech a Moravy balancuje podle posledních průzkumů na hraně vstupu do Poslanecké sněmovny. Pokud se podaří překonat pětiprocentní hranici, zájmy voličů bude v dresu komunistů reprezentovat Jaroslav Komínek, který je jedničkou na kandidátce v Ústeckém kraji.

„Naše strana je poslední stranou, která hájí zájmy obyčejných lidí,“ řekl v rozhovoru pro Naseustecko.cz

Co považujete za téma z vašeho volebního programu, které nejvíce oslovuje voliče v Ústeckém kraji?

Věřím, že v programu KSČM je mnoho důležitých věcí. Osobně jako nejdůležitější vnímám problém s nedostatkem bytů pro mladé rodiny. Dal by se řešit třeba bezúročnými novomanželskými půjčkami, především je ale třeba nastartovat výstavbu městských bytů – zvýšit nabídku a snížit cenu bydlení na trhu. Důležité je pro nás také zachování koruny, zpřísnění norem na potraviny a podpora českých výrobců potravin. Našeho kraje se také bytostně dotýká nutný konec soukromých exekutorů. Exekuce nesmí být byznysem pro obohacení hrstky exekutorů a právníků na úkor dlužníků.

Proč by měli voliči dát hlas KSČM?

Naše strana je poslední stranou, která hájí zájmy obyčejných lidí. Prosadili jsme v době, kdy jsme tolerovali vládu ANO, navýšení důchodů, obnovili jsme proplácení prvních tří dnů nemocenské, prosadili navýšení rodičovské na 300 000. Nic z toho by se nestalo, pokud by zde vládlo ANO třeba s ODS.

Na co se budete zaměřovat v poslední části volební kampaně?

Oslovit levicově sociálně smýšlející voliče, že hlas pro KSČM je důležitý pro zachování posledních sociálních jistot.

Co kraj trápí nejvíce? Nabídněte voličům řešení jednoho problému…

Bydlení, nedostatek bytů a vysoké ceny bydlení. Stát by měl pomoci obcím s výstavbou obecních bytů. Bytu budou v majetku obce a nebudou tak přehnaně vysoké nájmy. Dále pomoc mladým rodinám, a to bezúročnou půjčkou na zařízení bytu.

Kdybyste se dostal do Poslanecké sněmovny, co byste chtěl změnit?

Založit spolupráci poslanců za náš kraj. Spolupráce je důležitá a pro náš těžce zkoušený region potřebná. Je přeci jedno, za jakou stranu jsme zvolení. Důležitější je, že jsme zvolení za náš kraj a musíme hledat řešení, která pomůžou našemu kraji. Ohledně zákonů mám v hlavě plno podnětů, které jsme již jako kraj navrhovali a sněmovna je ani neprojednala. Za mě osobně bych se chtěl věnovat dvěma zákonům, a to revizi a provzdušnění zákona o provozu na pozemních komunikacích a volebnímu zákonu.

Jak se díváte na otázky konce aut se spalovacími motory?

Je to nesmysl. Bruselští úředníci v honbě za ochranou životního prostředí vymysleli Green deal, ale fakticky to dopad bude mít hlavně na naše peněženky a přinese to jen zhoršení kvality života. Vzhledem k tomu, že spalovací motory mají podíl na znečištění ovzduší jednotkami procent, je energie, která se tomuto věnuje, neadekvátní. Hlavně nemáme vyřešenou dodávku proudu pro elektromobily, když chceme zavřít uhelné elektrárny, za které není, a ještě mnoho let nebude náhrada. Postavit jadernou elektrárnu trvá dvacet až třicet let.

Několikrát jste se vymezil proti Pirátům, kteří jsou považováni za progresivní levici. Co vám na jejich postojích vadí?

Úplně nevím, kdy jsem se adresně vymezil vůči Pirátům, i když je jasné, že programově se v mnoha věcech zásadně rozcházíme. Vymezujeme se proti tomu, že pirátský předseda Bartoš kandiduje v našem kraji, i když tu nebydlí. Ostatně stejně jako Andrej Babiš. Jak chtějí pracovat pro občany kraje? V kampani projeli šest měst za tři hodiny. Uvidíme je skutečně v regionu i po volbách, nebo to budou opět takovéto rychlovky? Programově mi vadí podivná kampaň Spolu, kteří v našem kraji vládnou v těsném spojenectví s ANO, a přitom se vůči sobě vymezují. To je trochu podivné a vůči voličům pokrytecké.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojený?

Přál bych si, abychom v kraji sahali k deseti procentům jako před čtyřmi lety. Buďme ale realisté – cílem je překonat výsledek z krajských voleb, tj. 6,3 %. Věřím, že naši voliči si uvědomují, že jsme jediná tradiční levicová strana pro obyčejné, která má šanci se do Sněmovny dostat, a své hlasy nám dají.

Autor: Jiří Šlaj