Dnes

  • Neděle 28. listopadu 2021
  • Svátek má René

„Bylo jedno, jestli je den či noc.“ Ředitel ICUK Martin Mata popsal pracovní schizofrenii. Dočkal se pochvaly od opozice

08. 09. 2021

zdroj fota: Facebook Martina Maty

Ústí nad Labem – Řídit dvě firmy zároveň je pro někoho spíše zlým snem. Martin Mata, který je dnes ředitelem ICUK, se výzvy nezaklekl a rok a půl stál i v čele Městských služeb města Ústí nad Labem. V nabitém rozhovoru pro Naseustecko.cz přiblížil, v čem vidí budoucnost Ústeckého kraje a kde je podstatná role ICUK pro blížící se transformaci „pouhelné“ ekonomiky.

Jak náročné pro Vás bylo řídit dvě organizace najednou?

Dávám si do života vysoké cíle a výzvy. Neplánoval jsem to však, prostě se to sešlo a řekl jsem si, zkus to. Když to nebude fungovat vzdáš to, konec konců to bylo i ultimátum od města i kraje. Mne osobně to velmi posunulo a měl jsem příležitost konečně našemu městu, kraji pomoci. Dost věcí šlo hezky propojit, a to mne bavilo nejvíce. Nakonec to bylo více než 1,5 roku intenzivní práce a myslím, že se dost věcí podařilo. Mnoho lidí dost řešilo časovou otázku, ale pokud se v takové roli ocitnete a je na vás namířen dalekohled, jestli to vůbec zvládnete, nechcete si udělat ostudu.

Čas jsem neřešil, bylo mi jedno, jestli je den, či noc, víkend. Co bylo potřeba, to se řešilo. O penězích není řeč, dnes jsem četl, že je průměrná mzda je nyní kolem 38 tis. Kč, já jako ředitel se 150 lidmi, miliardovým majetkem a 100 mil. Kč rozpočtem pobíral ještě nižší plat z tabulek prvních půl roku a můj výstup byl kolem 50 tis. Kč hrubého bez jakýchkoliv benefitů jako je auto, notebook. Nikdy jsem si však nestěžoval, dělal jsem to přeci podle některých půl zadkem, avšak s nejlepšími výsledky dle vyjádření opozice, což mne v samotném závěru potěšilo. O penězích to tedy nikdy nebylo, a to jsem měl potřebu sdělit.

Přibližte ve stručnosti, prosím, čtenářům, jaké hlavní poslání má ICUK?

ICUK naplňuje princip tzv. Qudruple helixu což je propojovač mezi veřejnou správou, vědou a výzkumem, firmami, veřejností z pohledu akceptací nových technologií a startupových příležitostí. To je naše primární role, samozřejmě kromě nosného základního pilíře, který naplňujeme z podstaty, a to je podpora podnikání v regionu.

Městské služby jsou příspěvkovou organizací. V čem vidíte jeho nezastupitelnou roli?

ČTĚTE TAKÉ
Kraj vsází na zlepšováky. Centrum inovací má nový domov, navigovat vás bude robotka Rubby Pepper

Městské služby by se měli transformovat do nové právní formy, zejména kvůli autonomii, která jí trochu chybí. Osobně jsem však se spoluprací s vedením města nikdy neměl a v zásadě jsme si ve všem rozuměli. Vždy záleží na vztazích a důvěře. Zpět ale k otázce, ta role je jasná a ukotvena již 15 rok. Pracovní náplň je dost rozmanitá, a to od správy koupališť po hřbitovy. Jde skutečně o služby, které jsou pro občany. Vidím mnoho dalších příležitostí, jak Městské služby rozvíjet, ale to už jsem bohužel neměl čas naplnit. Pevně doufám, že bude nový ředitel nadále pokračovat ve zlepšování vnitřních procesů a kvality služeb pro naše občany.

Vnímal jste ve funkci ředitele i její omezení a možnost změnit fungování?

Měl jsem volnou ruku a důvěru věci měnit. Jak jsem řekl na počátku svého působení, a to v především v době kdy jsem Městské služby analyzoval z venku pro podklad výběrového řízení, Městské služby byly zkostnatělé a velmi úřední. Bylo nutné tým namotivovat ke změnám samotným a nastavit firemní kulturu tak, aby se hovořilo o podniku, nikoliv organizaci, byť je to formálně správně. To se povedlo, tým byl skvělý a velmi rychle se naladil na můj drive a smyls pro zlepšování. Těch věcí a nápadu bylo spousta, často nás však omezovala finanční stránka věci. Pakliže by se mělo vše podařit a organizace by měla svůj majetek spravovat řádně, a hlavně s prevencí, stálo by to stovky milionů.

Jak se Vám odcházelo?

Velmi těžko. Osobně jsem se choval k lidem s úctou a respektem. Pro mne měla a nadále i má stejnou váhu práce uklízečky, či vedoucího. Každý je pro něco stvořen a určen. Tak jak se chováte k nejméně kvalifikovaným lidem, takový je obraz i navenek. Nejvíce mne naplňovalo lidi motivovat a vidět jejich osobní posun. V životě jsem toho zažil už mnoho a můj primární cíl, nebyl zářit sám, ale nechat zářit své lidi. I proto jsem je tlačil po stránce odborné, ale i lidské. Několik z nich například stálo poprvé před kamerou a měli tak možnost ukázat své rodině veřejně, jak důležitou práci a roli mají v městské firmě. Upřímně mi ten tým velmi chybí.

Můžete porovnávat, je náročnější být na postu ředitele ICUK než v MS?

ČTĚTE TAKÉ
Martin Klika: Fandím každému, kdo má dobrý nápad a odvahu rozjet podnikání

Ty dvě role se nedají ani z části porovnávat. Na jedné straně řešíte provoz a problémy s ucpaným záchodem, stížností zákazníka, na straně druhé řešíte rozvoj regionu a podporu podnikům.

Za rok 2020 jste byl zvolen jednou z osobností roku Ústeckého kraje. Jak Vás to potěšilo a je to pro vás dalším impulsem snažit se rozvíjet aktivity v Ústeckém kraji?

Každý je osobnost a dává svému životu a okolí co může. Je fajn být vůbec nominován, ale úspěch není jen můj. Je celého týmu či týmů, které jsem vedl. Něco se povedlo, něco také ne. V ICUKu jsme o sobě dali ohromně vědět minulou zimu a trvalo to až do června tohoto roku. To byl mimochodem i důvod proč jsem předčasně odešel z Městských služeb. Stály jsme v čele u důležitého momentu našeho kraje a to je „Transformace“ a dotační peníze, které k nám směřují. Byli jsme hlavní vyjednavači a napsali smysluplný plán transformace, který má pomoci náš kraj změnit a více ozdravit v otázce ekologie a její udržitelnosti.

V čem je podle Vás budoucnost kraje?

Náš kraji díky transformaci získává na důležitosti. Ze svých nevýhod a dlouhodobého drancování je tu najednou příležitost komunikovat i velkými podniky a pracovat na transformaci společně. Náš region je velmi rozmanitý jak přírodou, tak průmyslem. Nikoli nadarmo se o něm hovoří jako o srdci energetiky. Nyní však nastává příležitost, kterou propisujeme do všech našich strategií, a to je automobilový průmysl. Ano, hovořím o bateriovým řešením jako celého dodavatelského řetězce a výstavba Gigafactory v Prunéřově, která sama osobně projde transformací tak, že se zboří uhelná elektrárna a vytvoří se nový základ pro takto velký projekt.

Pokud se toto povede, musíme hovořit i o vedlejších a podpůrných efektech, jako je zapojení subdodavatelského řetězce, vytvoření nových oborů na školách a vedení výzkumných projektů v místě dopadu. Celý tento obraz může přitáhnout kapacity z jiných krajů, či ze zahraničí. Bude fajn když si lidé spojí Ústecký kraj s bateriovým hodnotovým řetězcem, novou zelenou energetikou, vodíkem apod., než s uhelným a zaostalým krajem. S minulostí není třeba bojovat, tato éra byla důležitá a nepostradatelná, nyní je však skutečně čas přijmout nové směry a myšlenky jak naší zem, kraj nedrancovat. Díky transformaci je čas se na to připravit. Uhlí však můžeme skutečně odložit až v moment kdy to bude bezpečné a udržitelné.

Jak se Vám v kraji žije? Chtěl byste žít někde jinde?

ČTĚTE TAKÉ
Vodík jako čistá cesta pro Ústecký kraj. Podle končícího hejtmana si to lidé zaslouží

Všude dobře doma nejlépe. Osobně jsem žil po střední škole 2 roky v Řecku a nikdy se nechtěl vrátit, ale. Doma je doma, mám to tu rád i přes všechny nedostatky. Považuji se za patriota, a to je i důvod proč se veřejně angažuji. Mám co nabídnout a není mi lhostejné kam směřujeme. To, co náš kraj dlouhodobě nedokáže nastartovat je komunikace mezi lidmi, a to je v zásadě jedno na jaké úrovni. O to hůře pokud se jedná o naše volené zástupce, kteří se neumí dohodnout a řeší spíše své ego, nebo stranické rozkazy demolovat, nepodporovat. To je problém, který dnes mohu zhodnotit z mnoha stran, jelikož jsem to na všech úrovních mohl zažít.

Blíží parlamentní volby. Jste nerozhodnutý volič nebo máte své stálé ukotvení?

Mé postavení ve společnosti, kterou vedu nedovoluje určovat mé preference. K někomu mám blíže, k někomu méně. Pro mne je nejdůležitější spolupráce politiku bez politikaření. Pokud jde o jakoukoli stranu, či hnutí, které má čistý úmysl, a to pomoci regionu, toho vítám a oslavuji. Takových je skutečně málo, ale přeci jen jsou. Osobně jsem od konce roku 2018 politicky neaktivní a našel jsem svou přidanou hodnotu v této roli. Fandím skutečně všem, který náš region chtějí pozvednout.

Autor: Jiří Šlaj