Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Byl by to majstrštyk. Radní Rieger (ODS) hodlá prodat zámek v Liběšicích klidně v e-aukci

11. 02. 2021

zdroj fota: Turistika.cz

Ústecký kraj – Krajskému radnímu pro oblast majetku a investic Tomáši Riegerovi (ODS) připadl těžký úkol, na němž si vylámala zuby řada jeho předchůdců – prodej krajského zámku v Liběšicích. Redakci Naseustecko.cz poskytl krátký rozhovor, v němž nastínil, jaké má v rukávu trumfy s odprodejem dlouholetého krajského inventáře.

Můžete nám přiblížit hlavní úskalí prodeje Liběšického zámku?

Zámek je objektem v majetku Ústeckého kraje. Přibližně od roku 2016 se kraj pokouší objekt prodat, protože ho kraj nevyužije. Dříve tam byl tuším ústav pro mentálně postižené, ten byl vymístěn. Kraj ale zámek nepotřebuje, tak se ho pokouší od roku 2016 prodat. Prodej se ale nedaří, nikdo o něj nemá víceméně zájem. Je na to udělaný znalecký posudek, ale za tuto odhadní cenu se to nedaří zpeněžit.

Nejsou žádní zájemci?

Čas od času zájemci jsou. Například naposledy se byli podívat provozovatelé azylového domu, ale oni na to nemají peníze. Nyní čekají na vhodný dotační titul.  Otázkou je, jakou to má budoucnost tahle myšlenka. My bychom samozřejmě v tomto rádi pomohli, ale jak říkám, ten zámek chátrá a je potřeba do něho zainvestovat. To kraj nechce, protože ho nepotřebuje.

V jakém stavu je nyní zámek Liběšice?

Objekt samozřejmě chátrá, když je prázdný. Ani ne tak samotný zámek s tím areálem obrovským jako secesní skleník, který se v areálu nachází. Budeme letos nuceni do zmíněného skleníku zainvestovat, i přesto, že objekt chceme prodat. Vyžádá si to cca 600 tisíc korun za statické zajištění skleníku, zjednodušeně řečeno, aby nespadl. Litinový skleník je opravdu v dezolátním stavu. Je potřeba také dodat, že objekt je památkově chráněný.

Jaká  jednání jste v souvislosti  již vedl?

ČTĚTE TAKÉ
Krizový štáb: armáda by měla zůstat, připravuje se rozpočtové provizorium. Výjimku dostane Lužická nemocnice!

Jedno jednání bylo s ředitelem územního pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem s panem doktorem Hrubým.  Oni pochopitelně mají péči nad těmi památkami a jde jim o to, aby dál nechátraly. Ptali se nás, jak s ním kraj naloží v návaznosti na změnu vedení kraje. Osobně jsem přislíbil, že udělám vše proto, aby se to vyřešilo v letošním roce. A to tak, že budeme dál aktivně nabízet zámek k prodeji. Pokud se nepodaří zámek prodat v letošním roce, tak jsem slíbil památkovému ústavu, že se s nimi sejdeme na začátku příštího roku a budeme  jednat co dál. V každém případě hodláme více komunikovat než předchozí vedení kraje.

Jak si představujete zvýšení aktivity při prodeji?  

Do současnosti probíhá prodej zbytného majetku kraje formou dražby, což v aktuální době covidové není nejšťastnější, protože zájemci o dražbu musí pochopitelně přijet na místo, kde je limitovaný počet osob. Takže přejdeme na elektronické dražby. To by mohlo té věci trochu pomoci si myslím.

A to by mělo začít od kdy?

V první polovině tohoto roku by měla proběhnout první e aukce každopádně.

A co  odhadní cena, změnila se od roku 2016?

Ta výše se nacházela na výši 38 milionů korun v roce 2017, kdy se dělal první znalecký posudek. Teď ten poslední je 19 milionů, ale my si necháváme zpracovávat k tomuto posudku ještě oponentský posudek, protože ta částka nám připadá velmi nízká. Musíme se chovat jako řádní hospodáři, a k tomu jsou dva posudky lepší. Nicméně to už není 40 milionů jako na začátku. Poslední vyvolávací cena byla 35 milionů, což si osobně myslím, že je zase moc.

Liběšický zámek stojí ve stejnojmenné vesnici (Liběšice) v okrese Litoměřice. Od poloviny šestnáctého století zde stál renesanční zámek, který býval sídlem šlechtických majitelů panství a od roku 1623 jezuitskou rezidencí. Časem přestala řádu vyhovovat, a v první polovině osmnáctého století byla nahrazena barokní stavbou upravenou v devatenáctém století na zámek. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Autor: ps