Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Budoucnost je ve sdílení. Ústí jde cestou půjčování kol, celý projekt už má konkrétní obrysy

17. 08. 2021

zdroj fota: oficiální profil Nextbike

Ústí nad Labem – Další vstřícný krok směrem cyklistům dělají v krajském městě. Kromě budování nových cyklotras a propojování atraktivních míst se chystá projekt na sdílení kol, které by mělo být podpořeno zprůjezdněním centra města. Cyklokordinátor Jan Vácha si od toho slibuje oživení prostoru a zlepšení pozice živnostníků.

Od září se chystá spolupráce na cyklogenerelu, který by měl být kulatým stolem, kde se bude o cyklistice mluvit na více úrovních. „Přizveme k tomu dopravní policii, naší snahou je nastavení lepších vztahů,“ prozradil Jan Vácha. Jako úkol číslo jedna je zprůjezdnění centra měst pro cyklisty. „Dojde tím k zlegalizování současného stavu, kdy cyklisté centrem stejně projíždějí. Bude to posun pro místní občany a návštěvníky, kteří do města přijedou. Zlepší se tím podmínky pro pohyb ve městě a dojde k oživení pro živnostníky, kteří se mohou orientovat na klientelu cyklistů jako je tomu třeba v Litoměřicích,“ přidal srovnání městský cyklokoordinátor. 

Spojení Labe a Krušných hor

Pokud bude možné legálně projíždět centrem města, plánuje se napojení na Krušné hory. Spojovačka by měla vést kolem Klíšského potoka a přivedena z Krušných ho do centra města. Tím bude zase o krok blíže k tomu, že budou lidé více využívat kolo jako dopravní prostředek. Bude jednodušší se pohybovat po městě na kole,“ slibuje si od záměru Vácha.

Sdílení kol

S tím je spojen i projekt, který má ambice změnit tvář města k modernímu pojetí. Od jara roku 2022 by mělo být možné jezdit po městě na sdílených kolech. „Zajišťovat by ho měla firma Nextbike. Jedná se o pilotní projekt, zatím vedeme jednání. Rozjet by se to mělo příští rok na jaře. Vytipovali jsme třicet frekventovaných míst v Ústí nad Labem, kde bude možnost si kolo půjčit,“ dodal aktuální informace cyklokordinátor. K dispozici budou osmirychlostní městská kola. Půjčovat se bude tak jak je zvykem a trendem přes mobilní telefon. 

„My musíme zařídit s městem podmínky, vyznačit trasy a vybudovat infrastrukturu. Cyklověž je zatím hudba budoucnosti. V centru existuje možnost úschovy zavazadel na hlavním vlakovém nádraží,“ upřesnil Vácha. Mezi další projekty patří oprava kořeny poničeného úseku před obcí Sebuzín ze směru z Ústí nad Labem. Byly vykáceny stromy. Bude položen nový povrch v délce 800 metrů. Tím bude mnohem lepší průjezd přes problematické místo, kterému se cyklisté vyhýbali jízdou po silnici. Dojde i výsadbě nových stromů, vybrat by se měla dlouholetá dřevina. Na podzim by měly být práce hotové,“ slíbil Vácha.

Autor: Jiří Šlaj