Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Britská mutace se šíří jako lavina. V nemocnici v Ústí leží třicátník s těžkým průběhem!

23. 02. 2021

zdroj fota: Krajská zdravotní

Ústecký kraj – Je to téměř rok, co se na území České republiky poprvé objevil oficiálně první nakažený koronavirem a i přes letní přestávku je návrat k normálnímu životu zatím tedy písní budoucnosti. Novou hrozbu nyní představuje nakažlivější tzv. britská mutace, která se lavinově vyskytuje ve všech krajích České republiky včetně Ústeckého. Podle šéfa Krajské zdravotní jsou v nemocnicích čím dál častěji přijímáni i mladší pacienti s těžkým průběhem onemocnění.

Hlavní hygienička KZ Dana Vaculíková v pondělí uvedla, že nejmladšího pacienta s těžkým průběhem hospitalizovali v Ústí, a to ve věku „pouhých“ 31 let. „Posouváme se do velmi nízkých ročníků. Už zdaleka to není jen skupina sedmdesátníků,“ potvrdila Vaculíková smutnou statistiku pro server Denik.cz s tím, že takový trend pozoruje přibližně 14 dní.

Plus 10

Minulý týden redakce Našeustecko.cz informovala o zdravotnických zařízeních v Ústeckém kraji, které se aktuálně nacházejí na hraně svých kapacit pro pacienty nejvážněji zasažené koronavirem. V pondělí 22.2. se otevřela další covidová jednotka intenzivní péče (JIP) v ústecké Masarykově nemocnici. „Začali jsme se limitně blížit sto procentům obložnosti,“ shrnul MUDr. Aleš Chodacki, šéf sítě Krajské zdravotní (KZ). Chodacki rovněž připomněl, že k 36 intenzivním covidovým lůžkům v Ústí zkraje týdne přibylo dalších deset míst.

Jinými slovy to znamená, že nová mutující respirační nákaza si tak ukrojila další část kapacit největší nemocnice v kraji. Lékaři KZ ovšem vylučují, že by nyní museli omezovat akutní intenzivní péči. Odkládá se prý jen to, co odklad snese. Kapacity nemocnice ještě má. Nemocnice už dál ale nemůže přijímat pacienty z dalších krajů, jako tomu bylo doposud.

Změna pravidel

Kvůli přetížení systému se mění mění se i pravidla pro setkání s rizikovými kontakty. Ředitelka hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková pottvrdila, že se v kontextu nárůstem nakažlivější britské mutace už neplatí, že člověk nemusí do karantény, pokud byl v kontaktu s nemocným méně než 15 minut, měl dvoumetrový odstup a nasazenou roušku. Nyní do ní musí i když jsou spolu kratší dobu, a to i přes skutečnost, že mají roušku.

ČTĚTE TAKÉ
V Ústí umí nahradit funkci plic a srdce. Pro potřebu více testů je prodloužena provozní doba!

Britská mutace koronaviru se šíří Českem jako lavina. Nejhorší situace je v tuto chvíli na uzavřeném Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Situace se však vyostřuje i ve zbytku republiky.

 

Autor: ps