Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Tým ústecké ODS skončil ve fotbalgolfu na bedně: Lídr Kulhánek chce postavit kraj na nohy

17. 09. 2020

Ústí n. L. – O hlasy voličů v nadcházejících krajských volbách bude usilovat ODS a KDU – ČSL společně. Do předvolebního boje se pustili ve Šluknovském výběžku, kde bylo první zastávkou město Rumburk. Krajští politici ODS zde upozornili na chybějící koncepci v oblasti zdravotnictví. Čtyři roky trvalo vyjednávání, než Ústecký kraj převzal Lužickou nemocnici, která byla nakonec poslána do konkurzu. Kraj za ní musel zaplatit přes šedesát miliónů.

„To musíme změnit,“ vyzval v oficiálních videu místostarosta Rumburku Jiří Pimpara. „Může za to i chybějící koncepce zdravotnictví v Ústeckém kraji, která řeší jen oblasti, kde působí Krajská zdravotní,“ kritizoval současný stav Pimpara. Právě péče o lidi je prozatím největším tématem politických stran, vše ještě umocňuje těžko predikovatelný vývoj situace s koronavirem.

Poraz svého politika

Kampaň ODS je zaměřena putováním Ústeckým krajem od východu na západ. V rámci první zastávky se Tomáš Rieger a Michal Šidák zúčastnili ODS Cupu, kde se soutěžilo ve fotbalgolfu. Místní areál u rozhledny Dymník v Rumburk si oba pochvalovali, ačkoliv neskončili mezi první trojicí. Na místním příkladu ukazuje program ODS, co by chtěli pravicoví politikové v kraji podporovat. „Areál je skloubení přírodních krás s turistickým ruchem, podnikáním a sportovním využití. To chceme podporovat,“ prohlásil místostarosta Rumburku.

Dobré místo pro život

Svůj pohled, co by mělo být posláním krajských politiků přinesl v rozhovoru lídr a kandidát na hejtmana ODS Jiří Kulhánek. „Podstata kraje, jeho úředníků a představitelů spočívá ve službě občanům, a ne v boji o korýtka,“ řekl v rozhovoru Kulhánek. Reagoval také na fakt, že kraj patří ve většině statistikách na chvost republikových srovnání. Zaostává ve vzdělání, zdravotní péči a ve výši měsíčního výdělku. To chce ODS změnit. „Přál bych občanům Ústeckého kraje, aby kraj spravovali vzdělaní, pracovití lidé, kteří své práci rozumí a jde jim zejména o budoucnost našich dětí, aby se náš kraj konečně stal dobrým místem pro život,“ vyzval Kulhánek.

Neefektivní výkon státní správy

Systém krajů má ČR už dvacet let a většina občanů k urnám nejde, když se volí do krajských zastupitelstev. „Běžný občan netuší, k čemu je kraj dobrý,“ myslí si Kulhánek. Určitá nesrozumitelnost a roztříštěnost tu existuje, některé kompetence se překrývají nebo nejsou srozumitelné. „Představitelé kraje většinou prioritně řeší své vlastní funkce místo řádné služby občanům,“ zopakoval v předvolebním rozhovoru starosta města Kadaň.

Podle předvolebního modelu z 2. září patřilo ODS třetí místo se ziskem 11 % hlasů. Zhruba na polovině je jejich partner KDU – ČSL. Volby v Ústeckém kraji by jednoznačně vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše.

Autor: