Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Blokař s volejbalovou DNA. „Pocházím z rodiny, kde má tento sport tradici,“ řekl Marek Beer

19. 10. 2021

zdroj fota: Facebook Marka Beera (na snímku vpravo)

Ústí nad Labem – Nic jiného než volejbal, nepřipadalo ve sportovní kariéře Marka Beera v úvahu. A že udělal dobře, to dokazuje v dresu ústeckého týmu již několik let. Po senzační loňské jízdě, kdy hráči SKV vybojovali bronz v poháru a páté místo v extralize jsou odhady a cíle ústeckého týmu poněkud skromnější.

„Rád bych, abychom něco podobného zopakovali. Vím, že to bude nesmírně těžké, ale když půjdeme zápas od zápasu, proč bychom si opět na konci sezony nemohli říct, že byla úspěšná,“ odpověděl v rozhovoru pro Naseustecko.cz Marek Beer.

Jak jste se dostal k volejbalu?

U nás doma to bylo asi tak předurčené. V rodině je hned několik volejbalistů, moje mamka Jana Beerová sama hrála i extraligu. Takže to bylo takové logické vyústění.

V čem je pro vás kouzlo volejbalu?

Je to technicky hodně náročný sport. To je jeho krása i úskalí. Naučit se ho, aby to vypadalo, trvá dlouho a všichni co to zvládnou mají můj obdiv. To je i trochu obtíž u mládeže. Než se děti dočkají pomyslné první branky nebo koše, tak to ve volejbale trvá hodně dlouho.

V čem je jeho specifikum oproti jiným sportům?

Sport je to týmový a nekontaktní. Moc dalších takových mě nenapadá. Kde by proti sobě stálo dvanáct borců a nemohli na sebe. Někdy je to možná i trochu škoda.

Jaké jiné sporty by vás lákali?

Samozřejmě jsem nejlepší ve fotbale, což dokazuji pravidelně na tréninku! Ale vážně. Nikdy jsem nedělal nic tak jako volejbal. Jako děti jsme ale na ulici hráli fotbal, hokej – co se zrovna dalo. Vždycky jsem si říkal. Kdoví, jak by to vypadalo, kdybych hrál třeba házenou a věnoval se jí stejně jako volejbalu. Ale to už se nedozvíme.

Sledoval jste výkony českých volejbalistů na kontinentálním mistrovství?

ČTĚTE TAKÉ
SKV Ústí bude brousit své nové diamanty. Předseda Přikryl: „umíme vychovat šikovné hráče, dlouháni nám tu nerostou“

Neuvěřitelná jízda. Přiznám se, že po výsledcích ve skupině, které jsme mohli některé vidět naživo jsem byl trochu skeptický. Nakonec ale našli trenéři optimální sestavu a Francouzi opět na Evropě viděli stopku od Čechů. To je něco fantastického. Skvělá reklama pro volejbal.

Co musí mít člověk v sobě, aby to dotáhl na profesionální úroveň?

Štěstí, trochu toho talentu a zdraví. Když se tyhle tři atributy podpoří trochou píle, každý má možnost dosáhnout velkých věcí. Vždy je to tak trochu, jak k tomu každý přistoupí.

Jak moc jste v Ústí doma a kde máte druhý domov?

Ústí mě vytáhlo do extraligového volejbalu a pomohlo mi nastartovat kariéru, a to mu nikdy nezapomenu. V samotném Ústí se cítím jako doma. Ale ten rodinný domov mám kousek za Ústím, nedaleko Lovosic, kde žiji s rodinou. Ale jsem rád, že jsem zakotvil na severu Čech.

Tým SKV prošel obměnou, jak dlouho trvá, než se přenastaví vazby mezi hráči a mezi trenérem?

Je pravda, že zejména změna nahrávače je vždy největším zásahem do sestavy. A nahradit Bartůňka určitě není jednoduché. Ale myslím si, že jak Srb, tak Kasan nám ukazují, že na to mají.
Vyměnili jsme i všechny smečaře a máme i nového univerzála. Když se na ten tým podívám, tak asi i typově budeme předvádět úplně jiný volejbal než vloni. Věřím ale, že i tak bude radost se na nás koukat a lidi se rádi vrátí na tribuny v domácí hale na Klíši.

Kam se lze s týmem pro letošní sezonu probojovat?

To je vždy taková ošemetná otázka. Loni to perfektně zaklaplo, dokázali jsme využít zaváhání ostatních soupeřů a v sezonně jsme brali bronzové medaile v poháru a páté místo v lize samotné, což byl nejlepší výsledek za poslední dekádu. Rád bych, abychom něco podobného zopakovali. Vím, že to bude nesmírně těžké, ale když půjdeme zápas od zápasu, proč bych si opět na konci sezony nemohli říct, že byla úspěšná.

Jaké máte plány po kariéře. Je ve hře zůstat v Ústí a podílet se na chodu klubu?

ČTĚTE TAKÉ
Přestup? Pro novopečeného kapitána SKV to není téma. „Ústí je pro mě srdcovka,“ řekl Jiří Kořínek

No řekněme, že teď se starám o marketing klubu, správu sociálních sítí a podobně. Takže mi to bere něco z toho volna, které mám, když jsem mimo halu. Kdo se tomu nevěnoval, tak netuší, kolik je za tím práce a často to ani není pořádně vidět. Takže minimálně v tomhle budu pokračovat a uvidíme, co bude dál.

Měli by sportovci komentovat veřejné dění?

Je i výhoda pro klub, když sám je aktivní po sportovní sebeprezentaci. To potom klubu pomáhá se samotnou prezentací a myslím, že je potřeba se tomu věnovat. Na druhou stranu je otázka, jestli si pak například politickými názory nemůže i ublížit. Navíc v dnešní době, kdy vás za konzervativnější názory umí nepřijemně popotahovat. Volejbal je malý sport, tam se to přejde, ale ve fotbale a hokeji pár kauz bylo.

Jak vnímáte sílu sociálních sítí?

Jsou tady s námi pár let a budou nadále. Je to fenomén a je potřeba s ním pracovat. Myslím, že dlouho se například ve volejbale přehlížela jejich důležitost a teď to hodně doháníme oproti ostatním sportům. Jsou tu kluby, které to ještě nepochopili a ujíždí jim dle mého vlak.

Vnímáte i jejich negativa?

Můžeme se bavit, kolik u nich jsme občas schopni strávit času, nebo na co všechno na nich jde narazit nebo co sami občas můžeme vyplodit. Ale to už by bylo na úplně jinou diskuzi.

Autor: Jiří Šlaj