Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Bittová vzpoměla na terezínský rodinný tábor. “Zvláštní zacházení” v něm znamenalo smrt

13. 07. 2021

zdroj fota: oficiální facebookový profil Památníku Terezín

Praha, Terezín – Do konce osvobození na konci druhé světové války zbýval ještě rok, kdy došlo k definitivnímu rozhodnutí o likvidaci terezínského rodinného tábora. Otřesnou událost připomněla hudební meditací zpěvačka a houslistky Iva Bittová, která vystoupila ve Velké dvoraně pražského Veletržního paláce. Z tehdy 17 500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1294. Ministr kultury Lubomír Zaorálek na úvod koncertu vyhlásil novou státní příspěvkovou organizaci Památník ticha. 

Rodinný terezínský tábor byl zřízen v Osvětimi – Březince. Nacisté si vyhlazení naplánovali na dvě etapy. Druhá z nich se odehrála mezi 10. až 12. červencem 1944. Z terezínského ghetta bylo od září do května 1944 deportováno 17 500 vězňů. Oproti ostatním transportům byly rodiny ponechány pohromadě. “Pro členy osvětimského odbojového hnutí byla tato skutečnost naprostou záhadou. Po nějaké době se jim však podařilo odhalit, že na osobních dokumentech vězňů stojí zkratka SB,” uvádí oficiální stránky památníku Terezín. Dále u jejich jména bylo uvedena doba šest měsíců. Přeloženo do češtiny se jednalo o zvláštní zacházení, což se rovnalo smrti v plynové komoře.  

“K likvidaci prvních zářijových transportů v osvětimských plynových komorách došlo přesně po šesti měsících pobytu, v noci z 8. na 9. března 1944. Podle několika svědectví zpívali před smrtí v osvětimských plynových komorách jako znak vzdoru československou hymnu, hatikvu (židovskou hymnu) a internacionálu,” stojí na stránkách terezínského Památníku. Ze 17 500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1294. 

Nacistická propaganda 

Nacisté využívali rodinný tábor k propagandě, chtěli zachovat fikci, že lidi v táboře čeká běžný život. Židé nosili civilní oblečení, mohli psát dopisy a dostávat balíky. “Podle vzpomínek spisovatele a překladatele Pavla Stránského tato sekce tábora měla posloužit jako alibi, když se objevily zprávy o organizovaných masových vraždách v Osvětimi,” uvedla ČTK.  

Památník ticha 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek by měl představit příspěvkovou organizaci Památník ticha. Její zřizovací listinu podepsal na konci května. Organizace převezme aktivity obecně prospěšné společnosti, která dosud v objektu bývalého pražského nádraží Bubny pod stejným jménem upozorňovala na židovské transporty. V příštích letech by pak měla být rekonstruována výpravní budova nádraží Praha – Bubny, která bude sloužit jako památník holokaustu. 

“Tradiční pietní akce připomněla letos v březnu první etapu vyhlazení terezínského rodinného tábora. V noci z 8. na 9. března 1944 přišlo o život téměř 4000 žen, mužů i dětí, což z události činí největší hromadnou vraždu v historii Československa,” napsala ČTK. 

Autor: Jiří Šlaj