Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Bílina vyslyšena. Ministerstvo do města romské uprchlíky neubytuje

24. 06. 2022

zdroj fota: Město Bílina oficiální web

Bílina byla vyslyšena. Specifické skupiny uprchlíků z Ukrajiny ve městě ubytovány nebudou, rozhodla o tom Správa uprchlických zařízení (SUZ) ministerstva vnitra. Se záměrem na umístění romských běženců v Bílině nesouhlasilo město, ani hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Správa uprchlických zařízení chtěla pro ubytování příchozích z Ukrajiny napadené ruskou armádou využít soukromý objekt v ulici Maxe Švabinského v lokalitě Teplické Předměstí. Radnice to v otevřeném dopise odmítla s poukazem na zhoršování situace v sociálně vyloučených lokalitách a eskalaci problémů v jedné z místních základních škol, kterou navštěvují problémoví žáci.

Ředitel správy Pavel Bacík ve zveřejněné odpovědi uvedl, že žádali o stanovisko jak město Bílinu, tak hejtmana Ústeckého kraje. „S politováním konstatuji, že obě tato stanoviska byla nesouhlasná vůči ubytování specifické skupiny uprchlíků a z tohoto důvodu se Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra rozhodla výše zmíněny objekt pro ubytování těchto skupin dle příslušného usnesení nevyužít,“ uvedl a pokračoval, že osobně doufá, že budou zajištěny další objekty, tak aby bylo možné zajisti důstojné ubytování pro všechny ukrajinské uprchlíky bez ohledu na jejich etnický či jiný původ, kteří na to mají dle zákonů ČR a příslušných mezinárodních smluv s ohledem na jejich status a právní postavení nárok.

Autor: redakce