Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Bilancování vedení kraje: povodně, kolaps dopravy a dozvuky kauzy ROP. A dluhy, připomíná opozice!

16. 11. 2020

Zdroj foto: koláž autora (Ihned.cz)

Ústecký kraj – Od roku 2013 vedly Ústecký kraj převážně dvě politické strany ČSSD a KSČM. Ve druhém období se k nim ještě přidalo hnutí Tomia Okamury SPD. Na poslední zasedání Rady kraje vystavili političtí představitelé sami sobě vysvědčení. Bilancovali, co vše za dobu svého mandátu museli řešit, co se povedlo a co se nepovedlo. Na  předvolební opoziční kritiku zadlužení kraje reagovali členové Rady kraje vlastní ekonomickou realitou.

Zásadních bodů, které přišly v Radě kraje na přetřes bylo hned několik. Podle tiskového prohlášení Ústeckého kraje, které informovalo o jednání, se mluvilo o povodních v roce 2013 a jejich následků. „Druhým stěžejním tématem byla korekce za údajná pochybení kraje při čerpání evropských dotací z Regionálního operačního programu Severozápad v letech 2008-2012,“ píše se v zápise o jednání.

Radní a vedení kraje museli řešit kolaps veřejné autobusové dopravy. Po stávkách řidičů přistoupili na projekt samostatného dopravního podniku Ústeckého kraje, který opakovaně čelí kritice za nehospodárné využívání s veřejnými prostředky. Jeho budoucí existence by neměla být ohrožena, nová vláda bude muset řešit jeho financování, aby se Ústecký kraj nezadlužoval do příštích let. Mezi přítomnými se debatovalo o hrozící sankci za údajná pochybení při čerpání operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

„To je jen malý výčet toho všeho, co jsme řešili. Budu sledovat, jak nové vedení Ústeckého kraje na toto naváže, ty dobré věci ještě vylepší a ty, co se snad nepovedly, napraví,“ napsal na svůj Facebookový profil komunistický náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

Vysvědčení z ekonomie

Podle politiků, kteří byli u moci se ekonomická situace stabilizovala. O tom svědčí zpráva Moody´s Public Sector, která posunula Ústecký kraj v ratingovém hodnocení. „Tento vývoj dokazuje, že je kraj schopen zvládnout vyšší úvěrové zatížení i v ekonomicky méně příznivých podmínkách,“ uvádí tisková zpráva. „Bude na novém vedení kraje, zda dokáže navázat na tento úspěšný vývoj, zrealizuje připravené investiční akce a dotáhne do úspěšného konce rozjeté aktivity a projekty,“ napsal na svůj profil Komínek.

Jiný pohled

Na posledním jednání před krajskými volbami zastupitelstvo Ústeckého kraje schválilo půjčku 1,5 miliardy korun. „Už teď přitom čerpá úvěr ve výši 1,25 miliardy korun. Peníze jsou určené především na nemocnice v Rumburku a Litoměřicích. Kroky kritizuje opozice, podle které se i s úvěry, za které kraj ručí, dlužná částka vyšplhá na šest miliard korun,“ napsala na svůj oficiální web Česká televize.

Realizované stavby

Kraj se také zavázal, že se pokusí o opravu mostů, ale návaznost stavebních prací už bude na novém vedení. Jedná se o most v Prunéřově, Roudnici nad Labem a most Dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Labem. „Dále jde o modernizaci nemocnic spadajících pod Krajskou zdravotní, a. s., včetně nově získané Lužické nemocnice v Rumburku,“ uzavírá tisková zpráva Ústeckého kraje.

Autor: