Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Babiš slízl další kritiku. Opozice se baví nástupem Adama Vojtěcha. „Už není kde brát“

26. 05. 2021

Oficiální twitterový profil TMBK (Tomáš Břenek)

Ústecký kraj – Adam Vojtěch se vrací na místo, kde už to dobře zná. Ve funkci ministra zdravotnictví byl až do září roku 2020, kdy pro neúměrnou zátěž na post rezignoval. Šanci na repeté dostal po Petru Arenbergerovi, který nebyl schopen dostatečně vysvětlit své majetkové poměry. Za další rošádu na resortu zdravotnictví byl kritizován premiér Andrej Babiš, který dle názoru opozičních představitelů už nemá kde brát.

Pro Novinky.cz se Adam Vojtěch vyslovil, že to není nic, po čem by toužil. Nabídku premiéra Andreje Babiše ale nakonec přijal a s jeho jmenováním do funkce nemá problém ani prezident České republiky Miloš Zeman. „“Prezident republiky Miloš Zeman vyslovil souhlas s nominací Adama Vojtěcha, ve středu dne 26. května 2021 na Pražském hradě podepíše jmenovací dekret a v odpoledních hodinách bude Adam Vojtěch uveden do úřadu ministra zdravotnictví,“ uvedl pro ČTK Ovčáček.

Druhá šance

Adam Vojtěch už jednou ministerstvo zdravotnictví opustil. Poprvé zastával vrcholnou funkci od prosince roku 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě. Stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu jmenovaném v červnu 2018. Na svůj post rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo.

Opozice k jeho odchodu vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie. S řízením ministerstva se do velkých problémů dostali i jeho následovníci. Romana Prymulu odstřelil skandál s návštěvou restaurace v době přísných omezení a Jan Blatný nevycházel s premiérem.

Teď se zdá, že díky lepší epidemické situaci bude mít Adam Vojtěch lepší postavení a nebude čelit tak časté kritice. Hned se může pustit do prověření řízení Vinohradské nemocnice, kterou vede jeho předchůdce Petr Arenberger.

Nemají kde brát

ČTĚTE TAKÉ
Vypálí Babiš Brabcovi rybník? Podle Ivana Bartoše jde o kalkul marketinkového oddělení hnutí ANO

Na ministerstvu zdravotnictví dochází už popáté v tomto volebním období k výměně ministra zdravotnictví. Předseda Pirátů Ivan Bartoš napsal, že vláda je podle něj v chaosu a neschopností překonává sebe sama.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla pro Seznam zprávy, že se ministři střídají jako apoštolové na orloji. „Adam Vojtěch se teď skoro rok od svého odchodu náhle rozhodl, že to znovu chce dělat – to ukazuje, že už se toho vládního cirkusu nechce účastnit vůbec nikdo,“ řekla Adamová.

Autor: Jiří Šlaj