Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Aulická Jírovcová (KSČM) ve Sněmovně: Razí kurzarbeit a očkování učitelů

23. 02. 2021

fcb Aulická Jírovcová

Praha- V rámci pracovních medailonků představujeme další zákonodárkyni za Ústecký kraj. Je jí komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová, která ve sněmovní lavici sedí již od roku 2013. Na sněmovní půdě pak zastává agendu sociální a zdravotní. Je proti rušení kojeneckých ústavů a patří k těm, kteří tvrdí, že učitelé by měli být naočkovaní v první fázi.

Aulická Jírovcová se na sněmovní půdě zastává kojeneckých ústavů. Podle ní je nelze rušit, neboť není dostatek kvalitních pěstounů. Poukazovala tak na skutečnost, že návrh zákona na transformaci kojeneckých ústavů na dětská centra neřeší současnou situaci. „Dokud nebudeme mít síť kvalitních pěstounů, kteří budou mít zájem a zvládnou se postarat o děti jak se zdravotní, tak se sociální diagnózou, nemá smysl o takovém kroku uvažovat,“ vysvětlila již dříve Hana Aulická Jírovcová.

Kurzabeit

Svoji aktivitu vynaložila Aulická také v oblasti tzv. kurzarbeitu, kde prosazovala především pomoc zaměstnavatelům, což podle ní vede i k zajištění pomoci rovněž zaměstnancům. Cílem pozměňovacího návrhu zákona o zaměstnanosti, kterou podávala společně s poslankyní Janou Pastuchovou (ANO) tak bylo usnadnit situaci oběma skupinám a nezahltit administrativou úřady práce v době koronavirové krize. „Náš návrh vychází z praxe, konzultovali jsme ho se zástupci zaměstnavatelů i úřadů práce. Na rozdíl od návrhu z dílny ČSSD nevypíná zákoník práce a vychází z reality,“ vysvětluje Aulická Jírovcová. Podle nich je návrh komplexní a zásadně mění pojetí kurzarbeitu jako náhrady mzdy, která půjde za každým zaměstnancem a nikoli jako pokračování současného Antiviru.

Handrkování v koalici mezi ministryní práce a sociálních věci Maláčovou na jedné straně a výše zmíněnými poslankyněmi ANO a KSČM  na druhé o podobě kurzabeitu trvalo pěknou řádku měsíců. Poslankyně mimo jiné navrhovaly příspěvek 60 až 80 procent z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů rovněž do 1,5 násobku celostátní průměrné mzdy. Podpora by mohla trvat až rok. Mzdu by nejdříve platil zaměstnavatel, stát by mu část nákladů nahrazoval.  A právě tahle pasáž byla trnem v oku  ministryni práce a sociálních věcí. Nelíbilo se jí především to, že zaměstnavatel by nejprve musel mzdy vyplatit ze svého a státní podporu na ně by dostal až následně. Sociální výbor ale doporučil Sněmovně schválit právě návrh poslankyň KSČM a ANO.

Proti nouzovému stavu

V současné koronavirové době Aulická hlasovala proti prodloužení nouzového stavu, děti by poslala do škol a učitelé i nepedagogičtí pracovníci ve školství by měli patřit do první vlny očkování spolu se zdravotníky.

Aulická Jírovcová ve Sněmovně sedí ve Výboru pro sociální politiku a Výboru pro zdravotnictví. Poslankyní je od roku 2013. O post v dolní komoře bojovala i v roce 2006 a 2010 ale neuspěla. Vedle celostátní politiky je také komunálně aktivní a sedí v zastupitelstvu města Most, a to už od roku 2002. V komunistické straně je členkou  od roku 2001.

Autor: ps