Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Audit v ústecké ZOO ukázal řadu přešlapů. Pozice ředitele Končela v ohrožení

06. 10. 2020

Ústí n. L. – Řízení zoologické zahrady nefunguje a některá zvířata strádají. Zjistil to audit, který si vyžádalo vedení města v Ústí nad Labem. Ředitel příspěvkové organizace města Roman Končel své pochybení odmítá, opozice žádá jeho odvolání. O osudu problematického postu rozhodne Rada na svém zasedání. Na špatný stav při chovu zvířat upozornila Evropská organizace zoologických zahrad a pohrozila vyloučením ze své asociace.

Druhý audit během posledních dvou let neúprosně ukazuje na četná pochybení při řízení ZOO. A není toho málo, potíže jsou u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. Nebylo vyhlášeno výběrové řízení na veterinární služby. O osudu těžce zkoušené ZOO rozhodne Rada města. Doporučení od zastupitelů zní jasně: odvolat a do funkce jmenovat někoho jiného.

Bitva právníků

Ohledně sporu ředitele příspěvkové organizace města došlo i na souboj právníků. To kritizovala opoziční politička Karolína Žákovská na jednání zastupitelstva. Nelíbilo se jí, že prostředky vynaložené na právní služby se daly využít mnohem lépe. „Zoo potřebuje každou korunu, aby zlepšovala pavilony, podmínky pro zaměstnance a život zvířat,“ uvedla ve svém projevu. Ani v tomto bodě s ní ředitel nesouhlasil a ohradil se, že to bylo potřeba. „Právníka jsem si najal až v době, kdy mi zamítnuli prodloužení lhůty na odvolání (proti kontrolním zjištěním),“ kontroval šéf ZOO Končel.

Damoklův meč

Pokud se ústecká ZOO nezlepší, bude následovat vyhazov z Evropské asociace zoologických zahrad. To by fakticky znamenalo přerušení chovných programů a obrovská ztráta prestiže. Asociace reagovala na špatné podmínky při kontrolní návštěvě v Ústí nad Labem. O své místo by v zahradě přišli orangutani, sloni a další zvířata. Odhadovaná výše investice byla stanovena na 350 milionů korun. Přitom roční rozpočet zahrady je jen 60 milionů. Spása v podobě evropských peněz není na stole, v budoucnu může dojít ke zmenšení celého areálu a počtu chovaných zvířat. Těch mají v Ústí aktuálně přes dvě stě.

Bohatá historie

Historie ústecké ZOO se píše od počátku dvacátého století. Mecenáš a velký milovník přírody Heinrich Lumpe založil ptačí rezervaci. Po druhé světové válce došlo ke znárodnění a z rezervace se stal nehlídaný městský park. Až v roce 1957 došlo k obratu a vznikla ZOO Ústí nad Labem. Nyní se zahrada zmítá v problémech a město musí vyřešit, jak s organizací naloží.

Autor: