Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

ANO vytváří v kraji virtuální realitu. Linhart: děláme to pořád stejně špatně, transformace bude leda na papíře

15. 09. 2021

zdroj fota: FB Z. Linharta (na fotce vlevo)

Ústecký kraj – Bude se lépe žít v Ústeckém kraji? Senátor Zbyněk Linhart v to vůbec nevěří. Vzhledem k třicetileté praxi v komunální politice se obává, že vše dopadne opět utracením peněz a vytvářením virtuální reality, kde je vše na oko v pořádku. Podle jeho názoru je příspěvek na Spravedlivou transformaci žalostně malý a stát svým postojem spíše prohloubí zaostávání Severozápadu.

Patálie s čerpáním a správným vynakládáním peněz z Evropské unie v regionu Severozápad jsou obecně známou tématikou. Jen málo krajů se může „pochlubit“ tím, že jsou jeho čelní političtí představitelé souzeni podobně jako v kauze ROP Severozápad. „Peníze určené na vykonávání kohezní politiky neputovaly tam, kam putovat měly. Naopak pomáhaly regionům, které to nepotřebovaly. Způsobily pravý opak než vyrovnávání rozdílů mezi regiony Evropské unie,“ prohlásil v rozhovoru pro Naseustecko.cz senátor Zbyněk Linhart.

Podle jeho názoru je největším problémem to, že ačkoliv je z kasy EU připraveno 500 miliard na kohezní politiku, tak se taková politika nedělá a regionům se podle ekonomických ukazatelů daří spíše hůře než lépe. „Peníze by měly jít do chudých regionů. Pojďme dělat kohezní politiku, mít speciální výzvy pouze pro vybrané kraje, které jsou chudé a potřebují se z toho dostat. Těch nástrojů je dost, ale až na výjimky se nepoužívají. Můžeme to nastartovat, ale my to děláme stále stejně špatně jako v minulosti,“ řekl v současné době i zastupitel Ústeckého kraje.

Zda má být tím správným impulsem Fond spravedlivé transformace, o tom Zbyněk Linhart pochybuje. „Evropská unie má novou politiku, kterou chce zajistit rychlý odchod členských států od ekonomiky navázané na uhlí. Proto dává jednorázový příspěvek. Pro Česko to je lehce přes 40 miliard korun. Chceme opustit těžbu a zpracování uhlí a dostaneme finance, které jsou směšně malé. V reálu to nic neřeší, příspěvek je prostě malý,“ oponuje obecnému nadšení Zbyněk Linhart.

Jako příklad správného chování státu dává za vzor našeho západního souseda Německo, kde už transformace pokročila do té podoby, že například krajina po těžbě se změnila v rekreační oblast Lužických jezer. „Nelze srovnávat absolutní čísla, nicméně Německo dalo ze státní kasy na přeměnu 80 miliard euro. Pak to mohlo mít šanci na úspěch. U nás je to skoro nic,“ pokračuje v kritice Linhart. Vadí mu, že měřítkem není, zda se peníze vynaložily efektivně, ale jen kolik se jich utratilo. „Tohle nemůže dobře skončit, lidé jsou „rozežraní“ a všude slyší, že je na všechno peněz dost,“ varuje Linhart.

Většina lidí podle průzkumu hnutí Duha ani netuší, jak takový Fond spravedlivé transformace funguje a k čemu by měly finanční prostředky sloužit. „Je to mimo jiné proto, že se na to spěchalo. Tady nezačala ani diskuze. Místo, abychom si řekli, co opravdu potřebujeme udělat pro přeměnu kraje, co je ta myšlenka. To jsme vynechali. Už ten začátek je mylný. Chybí tomu idea,“ diví se senátor, který je původem z Krásné Lípy.

Zveřejněno bylo jedenáct projektů, které byly vybrány k podpoře. Mezi ně patří i dva na podporu zahájení těžby lithia nedaleko Cínovce. „Tvrdé projekty jsou na ruku firmě ČEZ. Nic proti ní, ale když to má být tak skvělý bussines, tak se vším všudy. Proč se má utratit 2,5 miliardy z EU. Pak se zjistí, že to nebylo k ničemu a utratí se peníze, které nikomu nepatří. Dobrý obchod by se obešel bez dotačních titulů. Pokud premiér Babiš tvrdí, jak se jedná o strategickou surovinu Česka, tak ať dá peníze český stát,“ doporučil Zbyněk Linhart. Podle jeho názoru se nedostane na projekty, které byly dobře hodnoceny.

„Všechny ty věci už tu byly. Analýza toho, že je kraj na tom špatně, ale stále se propadáme. Děláme to stejně a ono to nefunguje. Jsem k tomu na základě zkušeností oprávněně kritický,“ uzavřel Zbyněk Linhart.

Autor: Jiří Šlaj