Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

Andrej Babiš je oligarcha a mafián zaznělo na plénu zasedání Evropského parlamentu, podle Peksy přišla Unie o důvěru

21. 05. 2021

Facebook: Mikuláš Peksa

Na plénu Evropského parlamentu v Bruselu se uskutečnila rozprava o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Zazněla kritika délky řešení této situace. Co si o českém premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který využil dotací z EU pro svůj podnik Agrofert, myslí v zahraničí? 

Monika Hohlmeier (Německo) nazvala Babiše Oligarchou. „Je naprosto nepřijatelné, jak silně se v ČR rozmáhají oligarchní způsoby a s jakou drzostí a neomaleností pracují na tom, se nadále obohacovat na evropských či národních dotací, a využívají tak veškerých legálních triků. Také bych poprosila, aby v případě, kdy se zjistí nějaké nesrovnalosti, aby se pak stahovaly faktury zpátky, a nakonec za to zaplatí národní daňoví poplatníci,“  uvedla ve své řeči Holmeier. 

„Babiš se musí rozhodnout, buď přestane pobírat dotace do svých podniků, a nebo odstoupí z funkce premiéra České republiky,“ zmínila Lara Wolters (Nizozemsko).  

Mikuláš Peksa (Piráti), bývalý poslanec za Ústecký kraj, dnes člen Evropského parlamentu souzněl s Hohlemierovou, na plénu upozornil na vzniklý systém v ČR, který poškodil veřejné rozpočty, tržní soutěž a další podnikatele. Podle něj je jasná, že získávání dotací je v jeho zájmu. „Protahování auditů na poslední chvíli a kus za ní není vizitkou řádného správce svěřených prostředků. Na jeden z auditů dokonce oficiálně stále čekáme. Tahle liknavost a spolupráce s oligarchou ale má vyšší cenu než jen peníze. Kromě peněz přišla Unie i o tu nejcennější měnu: důvěru,“ řekl na plénu Evropského parlamentu Mikuláš Peksa.

K projevům se přihlásilo přes 30 zákonodárců, většina kritizovala Babiše a jeho postupy s dotacemi. Někteří jej označovali i za mafiána a nabízejí, aby si premiér vybral, zda firma, nebo funkce.

Autor: Kateřina Klimczyková