Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

Aktivisty zadržela policie. Hrozí jim pokuta za vniknutí do dobývacího prostoru!

11. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Chomutovsko – Aktivisté ze skupiny Kolektiv Pod zem! opustili rypadlo v dolech Nástup Tušimice a ihned byli zadrženi Policií České republiky. Jejich protestní akce zastavila práce firmy Severočeské doly, která bude pravděpodobně žádat náhradu škody. Skupina žádala okamžitý konec těžby uhlí a přechod na jiné zdroje.

Aktivisté obsadili dvě rypadla ve čtvrtek brzy ráno. Jejich protestní akce měla upozornit na fakt, že nestačí současné tempo snižování emisí a přechodu na šetrnější zdroje energie. Po jejich činu byla společnost Severočeské doly byla nucena zastavit práce na obou rypadlech. „Dnes ve 04:45 rypadlo v dolech Nástup Tušimice skupina opustila,“ řekl ČTK mluvčí dolů Lukáš Kopecký. Práce na rypadle u Bíliny obnovily doly ve čtvrtek odpoledne.

Pokuta

Členy skupiny zadržené pod velkostrojem dnes policie převezla na služební oddělení. Požadavky protestujících jsou rychlý konec těžby uhlí. Jak se podařil zjistit České tiskové kanceláři, aktivisté nechtějí nečinně přihlížet spalování uhlí v regionu a nezbývalo jim nic jiného než vyzvat k občanské neposlušnosti. Ta ale bude něco stát. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí pokuta až 15 000 korun českých.

Náhrada škody

Protesty se na severu Čech opakují pravidelně, uhlí je trnem oku řadě ekologických organizací. Naposledy v loňském roce vzbudila pozornost demonstrace v lomu Vršany a protestní akce před tepelnou elektrárnou Počerady. Ta patří k jednomu z největších znečišťovatelů ovzduší v České republice. Shodou okolností i tato akce má své právní důsledky, ve čtvrtek ji začal projednávat mostecký okresní soud. Podle Vršanské uhelné vylezlo osm lidí na rypadlo v lomu Vršany a navzdory policejním výzvám na něm setrvali dva dny. „Firma po žalovaných žádá 70 509 korun,“ uvedla Mladá fronta Dnes v příloze pro Severní Čechy.

Lze očekávat, že poslední protest skončí podobně jako ten předchozí v soudní síni.

Autor: Jiří Šlaj