Dnes

  • Pondělí 26. července 2021
  • Svátek má Anna

Aktivisté se shodují: umřel jako George Floyd. Do světového tisku proniklo video policejního zákroku v Teplicích

24. 06. 2021

zdroj fota: youtube.com

Teplice – Světový tisk na svých stránkách věnuje pozornost sobotního zákroku policie v Teplicích, po kterém následně v sanitce umřel mladý romský muž. Nejčastěji je jeho smrt přirovnávána k Georgi Floydovi, který rozpoutal na americkém kontinentě hnutí BLM (Black lives matter). Stanovisko k případu podala Rada Evropy, která žádá důkladné prošetření. Podobnost případů je způsob chování policistů při zatýkání, kdy po dlouhou dobu kolenem klečeli zatýkanému na krku.

Amatérské video obletělo „celý“ svět. Je na něm zachycen policejní zákrok, při kterém je bránícímu se muži klečeno kolenem na krku. Celá akce trvá tak dlouho, až muž nejeví známky odporu. Podle Policie ČR a předběžných výsledků pitvy za smrtí mladého Roma byly návykové látky a nikoliv zákrok uniformovaných mužů.

Možná záměna?

Tomu nevěří řada citovaných aktivistů. Významný zpravodajský server The Guardian vyzpovídal Jozefa Mikeru. „Lidé mi řekli, že se dotyčný jmenoval Stanislav a bylo mu asi 40 let. Žil na ulici, ale pracoval jako člen ochranky v nedalekém supermarketu. Když viděl jiného muže ničit auto, snažil se zasáhnout, ale pak přijela policie a strhli ho na zem, protože si mysleli, že je to on. Vytvořili jsme na místě pomníček, aby lidé věděli, co se stalo. Tohle by nemělo projít bez povšimnutí,“ dodal Miker.

Vlivný americký list The Washington Post napsal, že podle aktivistů je paralela mezi smrtí George Floyda a romského muže na nahrávce. „Zástupci a zastánci romské komunity v České republice uvedli, že muž byl Rom, a jeho smrt přirovnali ke smrti Floyda – černocha, jehož poslední okamžiky života pod kolenem bílého policisty na ulici Minneapolisu zachycené na videonahrávce obletěly celý svět.“ Floydova smrt vyvolala celosvětové protestní hnutí proti rasismu a policejní brutalitě včetně demonstrací v České republice, připomněl The Washington Post.

ČTĚTE TAKÉ
VIDEO: Zakleknutí a smrt. Rýsuje se příběh teplického George Floyda, policie vinu odmítá

Ohlasy z Německa

Server Deutsche Welle ze sousedního Německa ocitoval prohlášení romského aktivisty Michala Mižigára, že jde o „vrchol brutality“. Připojil také prohlášení české policie, která popřela, že by metoda znehybnění muže vedla k jeho smrti. Podle policie byl „agresivní“ muž pod vlivem metamfetaminu a zemřel v sanitce cestou do nemocnice, napsala Deutsche Welle. „Mladý romský muž Stanislav Tomáš zemřel v českém městě Teplice poté, co mu policie klekla na krk podobným způsobem, jaký vedl k loňské smrti George Floyda ve Spojených státech,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK úřad Romské iniciativy v Berlíně.

 

Autor: Jiří Šlaj