Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

170 milionů fuč. Poslankyně Jarošová (SPD) hlasovala proti vlastnímu kraji. Sklidila kritiku poslance i senátora

11. 02. 2021

zdroj fota: ČT

Praha – Poslanecká sněmovna v úterý měla na pořadu schůze senátní vratku takzvaného Horního zákona. Senátoři v uplynulém týdnu totiž schválili úpravu tohoto návrhu zákona tak, že změnili část přerozdělení poplatků za těžbu nerostů nově i ve prospěch krajů. Návrh hlasováním dolní komory Parlamentu nicméně neprošel. Pozoruhodné ovšem je, že například ústecká poslankyně Monika Jarošová (SPD) hlasovala proti. Řada poslanců za ANO se zdržela hlasování, a zrovna tak poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Na veletoče ve Sněmovně upozornil ústecký poslanec Karel Krejza (ODS), který nejprve burcoval na plénu ústecké poslance, aby hlasovali pro senátní vratku a následně  na facebooku sdílel video, ve kterém na promarněnou šanci pro Ústecký kraj, upozornil. Ačkoli sám hlasoval pro návrh, hlasy zákonodárců nestačily.

V rámci Ústeckého kraje mohlo jít nově o příjem ve výši cca 170 mil. Kč. Senátní návrh totiž navrhuje rozdělit výnosy z úhrad vydobytých nerostů mezi obce, stát a nově i mezi kraje, a to tak, že do státního rozpočtu má jít téměř o 50 % méně výnosů, než je tomu dnes. V Senátu zaznělo, že ambicí tohoto pozměňovacího návrhu má být skutečnost, že kraje lépe přerozdělí prostředky obcím zasaženým hnědouhelným dobýváním.

Například ústecká poslankyně Hana Jírovcová Aulická (KSČM) se při hlasování o senátním návrhu zdržela. Pro redakci Naseustecko.cz vysvětlila, že ji vadila právě nespecifická účelovost vynaložených prostředků. „Nebylo to účelově vázáno, my jsme to konzultovali i se senátory a oni to nechtěli vázat. Mě se prostě nelíbí, že to není svázáno s tím, kam ty peníze půjdou. Nám by to pojetí vůbec nevadilo, naopak, ale na druhou stranu si myslíme, že ty prostředky jsou dosti veliké a že to účelové vázaní by tam mělo být ,“ uvedla pro redakci NU. O jakou konzultaci se poslankyně opírá nám není jasné, neboť KSČM nemá v horní komoře jediného člena. Paradoxně Aulická se dnes stala členkou nově vzniklého podvýboru pro Transformaci regionů, který má za úkol pomáhat Ústeckému, Moravskoslezskému a Karlovarském kraji.

Ještě dál zašla Poslankyně Monika Jarošová (SPD), která se nezdržela, ale rovnou hlasovala proti. „Hlasovala jsem proti, i když jsem původně chtěla návrh Senátu podpořit. Ale reálně hrozilo, že finanční prostředky by po schválení návrhu Senátu nebyly vázány na co a jak budou využity. Pokud dostane peníze Ministerstvo životního prostředí, jsou účelově vázány, aby byly využity na rekultivaci,“ uvedla pro redakci NU s tím, že během rozpravy bylo správně upozorněno, že by finanční prostředky mohly být využity na jiné věci než za tímto účelem. „Zákon není jen na jedno funkční volební období a kraje mohou mít zodpovědné vedení, které finanční prostředky investuje opravdu účelově, ale může tomu být také naopak. Obávám se, že by tyto peníze mohly být využity na naprosto něco jiného, než na odstranění následků těžby nerostného bohatství,“ uzavřela.

Absolutně liché

S takovými argumenty ale rázně nesouhlasil děčínský senátor Zbyněk Linhart (STAN), který takové tvrzení označil za absolutně liché. „Tohle uvedly poslankyně za Ústecký kraj?“ nestačil se divit senátor. „Je to absolutně hloupý argument,“ rozzlobil se senátor s tím, že jim to jistě poradili úředníci. Také měl takovou zkušenost, že nejprve úředníci nevěděli co říct a druhý den přišli s různými podobnými „pseudoargumenty“. „To je jasné, nechtěli přijít o ty finanční prostředky,“ uvedl s tím, že právě Ústecký kraj měl dosáhnout téměř na nejvyšší částky. „O to víc hloupý argument to je, když to řeknou zákonodárci reprezentující Ústecký kraj,“ pokračoval stále rýpavě na adresu zákonodárců ze severu a vysvětlil k účelovosti, že kraj se potýká se spoustou problémů v rámci činnosti povrchových lomů. „Částka cca 170 milionů je jen symbolická,“ pokračoval, že se v kontextu na sanace důsledků těžby jedná jen o drobné. Krajům mohlo totiž nově připadnout 37 % z úhrad za nerost z povrchové těžby.   Zmínil také, že každý kraj má kompetentní vedení, které rozhoduje o rozpočtu.

Návrh nakonec byl zamítnut. Z přítomných 169 poslanců pro hlasovalo 58 zákonodárců, proti pak 17, ostatní se zdrželi. Kraj letos počítá v návrhu rozpočtu se schodkem 770 milionů korun a výpadkem daňových příjmů ve výši 1,2 miliardy korun. Jen v kapitole doprava dojde ke škrtům 220 milionů korun, čímž zanikne pětina spojů.

Autor: ps