Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

„123 statečných“. Ostatní obyvatelé vyjádřili souhlas s připojením k německé říši, město Ústí obsadil wehrmacht bez boje

02. 10. 2021

zdroj fota: Muzeum města Ústí nad Labem

Ústí nad Labem – Nevyhnutelné se stalo skutkem. Po nátlaku Adolfa Hitlera na evropské mocnosti na Mnichovské konferenci se desátého října do města dostavili jednotky německého wehrmachtu a sudetoněmeckého Freikorpsu. Po příchodu vojenských jednotek začalo zatýkání politicky zainteresovaných Čechů a antifašistů. V následném výrazně ovlivněném prosincovém plebiscitu hlasovalo jen 123 občanů proti připojení Ústí nad Labem k německé říši.

Po konferenci, která vešla ve známost, jako „o nás bez nás“, začali německé jednotky obsazovat československé pohraničí, které předtím opevnili české jednotky. Úprk česky mluvících obyvatel byl směrem do vnitrozemí ze všech stran okleštěného Československa. V neděli 9. října roku 1938 vpochodovali bez boje jednotky wehrmachtu přímo do Ústí nad Labem, kde jim místní obyvatelstvo aplaudovalo a provolávalo slávu. S německou armádou se vrátil i Hans Krebs, který předtím uprchl do Německa. „Na náměstí skandovalo ústecké obyvatelstvo „Wir danken unserm Führer“. Večer bylo město slavnostně osvětleno. Jednotky SA a gestapa prováděly zatýkání politicky činných Čechů a německých antifašistů,“ uvádí Vladimír Kaiser v Dějinách města Ústí nad Labem.

Desátého října bylo v Ústí instalováno několik vojenských polních kuchyní. V rámci zdokumentování pomoci místnímu obyvatelstvu byl podáván zeleninový eintopf, který ale obyvatelstvu „zachutnal“ natolik, že ho po předváděcí akci pro fotografy s chutí vylili do kanálu. Další propagandistická akce se udála na ústeckém stadionu v rámci zahájení slavnostního školního roku. Před zraky Konrada Henleina a Karla Franka se akce zúčastnilo na sto tisíc obyvatel.

Razítko prosincových voleb

Obsazení města a německou okupaci měly stvrdit volby z prvního prosince 1938, které byly vedeny jako doplňovací do říšského sněmu. Zároveň představovaly určitou formu plebiscitu. „Nacističtí agitátoři dbali na to, aby účast voličů byla co nejvyšší. 1. prosince uspořádal v Kurzweilově mlýně předvolební mítink sám ministr propagandy Joseph Goebbels. Volební výsledky byly zcela totožné s výsledky voleb za komunistického režimu (99,54 %). Pouze 123 voličů vyjádřilo s připojením Ústí k Německu nesouhlas,“ uvedl historik Kaiser.

Autor: Jiří Šlaj